Apple’den Türk Gençlere Büyük Teklif

Apple’den Türk Gençlere Büyük Teklif

Dünyaca ünlü telefon ve tablet firması olan Apple geçtiğimiz günlerde Netflix firmasının film ve dizilerini izlerken kayıt alma özellini devre dışı bırakma noktasında sözleşme imzaladılar.

Dünyaca ünlü telefon ve tablet firması olan Apple geçtiğimiz günlerde Netflix firmasının film ve dizilerini izlerken kayıt alma özellini devre dışı bırakma noktasında sözleşme imzaladılar. Böylelikle film ve dizilerin bir kopyasını oluşturup satmanın önüne geçilecekti. Ama bu durum istedikleri gibi olmadı. Bursa’da yaşayan Çağan Temel ve Oğuz Akçay günlerce üzerinde durdukları sözleşmenin açığını bulmayı başardılar. “Sözleme gereğince film ve dizi izlerken hiçbir şekilde kayıt oluşturulamaz “ maddesinin açığını bularak durumu firmanın aleyhine bir şekilde kullanılmasının yolunu açtılar. Bu durumu öğreheh Apple gençlere ulaşarak 200 bin TL para teklif etti. Çağan Temel ve Oğuz Akçay bir miktarı ret ederek Apple firmasını geri çevirdi. Şimdi gözler yeni tekliflerde.

2-004.jpg

 

Apple Geri Çevirdiler

 

Sosyal medya üzerinden arkadaşlıklarını ilerleten Bursalı Çağan Temel ve Mersinli Oğuz Akçay ellerinde kullandıkları Apple telefonun bir açığını buldu. Geçtiğimiz günlerde  Netflix firması ile anlaşma yapmışlardı. Bunu da basın yoluyla herkese duyurdular.  İki arkadaş teknolojinin açığını bulmak amacıyla çalışmalarını sürdürürken Netflix firmasında bir kayıt ortamının olduğunu öğrendiler. Bu durumu Apple yazı yazarak izah ettiler. Sözleşme gereğince Netflix firmasının hiçbir şekilde sözleşmeye uymadığını ve 4k olarak telefonlara kayıt olduğunu ispatladılar.  Bunu yaparken her hangi bir uygulamaya ihtiyaç olmadığını da ayrıca izah ettiler. Yaptıkları tek şey telefonun bilgileriyle oynamak ve kayıt işlemine geçmekti. Apple bunun üzerine harekete geçti. Gençlere kişi başına 100 bin dolar verdi bu teklifi az bulan Çağan Temel ve Oğuz Akçay istedikleri miktarı verene kadar Apple ile anlaşmalarının mümkün olmadığını duyurdular.

 

Netflix Zor Durumda

 

Apple ve Netflix son ile bir kez daha bu noktada anlaşma yaptılar. İki firma korsancılığı önlemek adına bir anlaşma imzaladılar. Netflix bu sözleşmenin gereğine uymadı. Ayarlarını değiştirmeden gösterime devam etti. Çağan Temel ve Oğuz Akçay bu durumun açığını bularak Netflix’ de izlendiği  her  film ve diziyi kolaylıkla kayıt altına alındığını buldular. Bu durum Netflix firmasının kariyerini zora sokacağı belli. Şimdi gözler Apple firmasının yapacağı hamlede.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum