Apartmandaki Gürültüleri Nereye Şikayet Etmeliyiz?

Apartmandaki Gürültüleri Nereye Şikayet Etmeliyiz?

Covid-19 virüsü salgını sebebiyle insanların evde geçirdiği zaman her geçen gün artmaktayken home ofis çalışma düzeni, evlerinde tadilatları gündeme getirildi. Hem evdeler daha fazla zaman geçirme hem de tadilatlar artması sonucunda apartmanlarda gürültü

 

Covid-19 virüsü salgını sebebiyle insanların evde geçirdiği zaman her geçen gün artmaktayken home ofis çalışma düzeni, evlerinde tadilatları gündeme getirildi. Hem evdeler daha fazla zaman geçirme hem de tadilatlar artması sonucunda apartmanlarda gürültü şikayetleri ve tadilat gürültüsü şikayetleri de katlanarak artmış durumda. Peki, gürültü şikayetleri nereye yapılır?

3.jpg

Yüksek binalarda yaşamanın her geçen gün daha yaygın olması, covid-19 virüsü tedbirlerinde vatandaşların evde daha fazla zaman geçirmeleri insanların komşuluk sınavından da geçmelerine sebep oldu. 

 Covid_19 Virüs Salgını Sonrasında Tadilatlar Patladı! 

Virüs salgını sebebiyle evden çalışma fırsatı bulan insanların ertelemiş oldukları tadilatları yaşama geçirmeye başladılar, home ofis çalışma sebebiyle kişilerin tadilat yaparak kendilerini evde özel çalışma alanları sağlamaya çalışmaları, evde geçirilen zamanın uzaması ile vatandaşların evlerinde sıkılarak tadilat yapmaya başlaması gibi sebeplerle tadilatlarda çoğalma yaşanmakta. 

Bu süreçte ne yazık ki bu nedenlerle apartmanlarda tadilat gürültüsü şikayetleri de çoğaldı. Özellikle de sabahın erken saatlerinde veya akşam geç saatlerde yapılan tadilatlar büyük şikayetlere sebep oluyor. Konu hakkındaki açıklamalarda bulunan Takvim Gazetesi yazarı Feride İmal ‘Uygun saatlerde yapılan ve site yönetimine/komşulara haber verilen tadilatlarda sorunsuz halledilmekte. Ama durumun rahatsız edici bir boyutta olması üzerine hâkim başvurusu ile hakkınızda şikâyet açılabilecek. Gürültü Kontrol Yönetmeliği hâkim bilirkişiler öncülüğüyle gürültüyü azalta bilirsiniz. Sitenin ortak alanlarına dâhil olmayan kısımlarda gerekli önlemleri alabilir ama ortak alanlardaki gürültüyü engelleyici aşamalar yine yapılamaz’ diye tadilat gürültüsü şikayetleri hakkındaki bilgileri sundu. 

Komşu Gürültüleri Nereye Şikayet Edilir?

Yapılacak ilk adım gürültüyü yapan kiracı ise bu durumdan ev sahibi haberdar edilmeli, apartman veya site yöneticilerine başvuru yapılması, yönetim planlarındaki konu hakkında yaptırım varsa uygulamaya alınacak. Yapılan uyarılara rağmen gürültü devam ederse komşu zabıtalara şikayet edilecek. 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.