Antidepresan Nedir? Nasıl Kullanılır?

Antidepresan Nedir? Nasıl Kullanılır?

Depresyon halinde olan kişilerin bu psikolojik durumlarını düzeltmeye yönelik bazı geçici ya da kalıcı etkiler meydana getiren özel ilaçlara antidepresan ilaçları denmektedir.

Depresyon halinde olan kişilerin bu psikolojik durumlarını düzeltmeye yönelik bazı geçici ya da kalıcı etkiler meydana getiren özel ilaçlara antidepresan ilaçları denmektedir. Bu ilaçlar sadece kimyasal maddelerden oluşmamaktadır. Depresyon halinin giderilmesi konusunda faydalı olabilen doğal yiyecekler de bu şekilde adlandırılabilmektedir.

Kısa süre içerisinde etki göstermesi pek beklenemediği gibi depresyon sorunları karşısında etkili olan bu ilaçların pek çoğu devlet kontrolü altında ve alınıp satılması yasal olmayan bazı keyif verici maddelerden üretilmektedir. Dolayısıyla bu ilaçları reçetesiz almak mümkün değildir. Hatta bu ilaçların yazılabilmesi için özel bir reçete kategorisi bile bulunmaktadır.

Antidepresan Nasıl Kullanılır?

Bu ilaçlar, oral (ağız yolu) olarak vücuda alınabilmektedir. Fakat “antidepresan nasıl kullanılır?” sorusu için kesin bir cevap vermek oldukça zordur. Çünkü birbirinden farklı pek çok ilaç bulunduğu gibi, bu ilaçların farklı hastalar üzerinde meydana getirdiği etkiler ve yan etkiler de farklıdır. Fakat tek yapılması gereken şey, bu ilaçları uzman tavsiyesine uygun dozda ve uygun zamanlarda kullanmaktır. Ayrıca kullanılmakta olan diğer tıbbi ilaçlar hakkında mutlaka uzman kişiye bilgi verilmelidir.

Alınması gereken tek bir dozun bile ihmal edilmiş olması, ilaç tedavisini günlerce hatta haftalarca uzatabilecek sonuçlar ortaya çıkarabileceği için çok dikkatli olmakta fayda vardır. Bu ilaç tedavilerinin süresi ise genel olarak 1 aydan 6 aya kadar değişebildiği gibi, psikolojik sorunların durumuna göre ömür boyu bile sürebilir. Bu ilaçların, hafif psikolojik problemlerden çok, ağır problemlerde daha fazla işe yaradığı da söylenebilir.

Antidepresanın Yan Etkileri Var mıdır?

Obsesif kompülsif bozukluktan çeşitli şizofreni türlerine kadar pek çok psikolojik rahatsızlığı tedavisi için kullanılabilen antidepresan ilaçları elbette yan etkilere de sahiptir. Antidepresanın yan etkileri arasında en büyüğü, ilaç kullanılmaya başladıktan sonra psikolojik şikayetlerin daha da fazla artış gösterebilmesidir. Bunun dışında şu yan etkiler de görülebilir:

 • Uykusuzluk ya da aşırı uyku hali gibi bozukluklar
 • Midenin bu ilaç türüne alışkın olmamasından kaynaklanan sindirim problemleri
 • Aşırı iştahlı olma
 • Aşırı iştahsız olma
 • Cinsellikten zevk alamamak
 • (Erkek hastalar için) Ereksiyon zorluğu
 • Tükürüğün çok sık kuruması
 • Gözlerin kararması
 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Aşırı terleme ve dolayısıyla vücudun aşırı tuz kaybetmesi
 • Kendi kendine ya da çevrede bulunan diğer insanlara zarar verme isteği

Hamilelikte Antidepresan Kullanımı Nasıldır?

Antidepresan ilaçları, sahip oldukları bileşenlerden dolayı insan vücudunda pek çok sayıda değişim meydana getirebilmektedir. Dolayısıyla hamilelikte antidepresan kullanımı pek yaygın olan bir durum değildir. Çünkü bu ilaçların düzenli olarak kullanılması ile beraber, doğan bebeğin ciddi sağlık sorunlarına sahip olabileceği olasıdır. Ayrıca emzirme dönemlerinde de aynı durum geçerlidir. Çünkü bu ilaçların, anne sütünü kesme gibi çok ciddi yan etkileri de görülebilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.