Anakart Modeli Öğrenme (Windows 10)

Anakart modeli öğrenme ya meraktan ya da ihtiyaçtan dolayı yapılan bir işlemdir. Windows işletim sisteminde anakartı öğrenmek için birden fazla yol bulunur.

Anakart modeli öğrenme ya meraktan ya da ihtiyaçtan dolayı yapılan bir işlemdir. Windows işletim sisteminde anakartı öğrenmek için birden fazla yol bulunur. Aşağıdan size kolay gelen yolu seçerek gerekli bilgiyi hemen edinebilirsiniz.

Anakart Modeli Neden Öğrenilmelidir?

Yeni bir bilgisayar toplarken veya sistem güncellerken satın alınacak harici donanımların belirlenmesinde en önemli etkiye sahip donanımlardan biri anakarttır. Çünkü anakart ile uyumlu olmayan hiçbir harici bilgisayar donanımı çalışmayacaktır. Bu nedenle sistem toplama ve güncelleme yapılırken anakart modeli öğrenme işlemide mutlaka yapılır.

Satın aldığınız harici donanım yeni teknolojiye sahip ise anakartınız desteklemeyebilir. Bu durumda yeni bir anakart satın almanız gerekir.

Anakart Modeli Öğrenme Yöntemleri

Anakart modelini öğrenmek için Windows 10 işletim sistemi içerisinde uygulayabileceğiniz 2 ayrı yöntem aşağıda paylaşılmıştır. Bunun haricinde üçüncü parti uygulamalarla da anakart modelini öğrenebilirsiniz. Ancak bu kadar basit ve çözümü Windows içerisinde olan bir işlem için üçüncü parti uygulama indirmek gereksiz olacaktır.

Komut İstemi ile Anakart Modeli Öğrenme

  • Başlat butonuna tıklayın ardından "cmd" yazıp ilk çıkan sonuca tıklayın. İsterseniz Windows + R tuş kombinasyonuna bastıktan sonra "Çalıştır" penceresine "cmd" yazıp "Tamam" butonuna tıklayın.
  • Açılan komut istemcisine şu komutları girin: "wmic csproduct get name,identifyingnumber,uuid".

MSINFO ile Anakart Modeli Öğrenme

Komut istemi ile anakart öğrenme size karışık gelmiş olabilir. Komut istemi ile Windows sorunlarını çözmek isteyenler genelde tüm işlemleri bir yerden yürütmek isteyen profesyoneller oluyor. MS INFO ile anakart modelini daha anlaşılır bir arayüzden öğrenebilirsiniz.

  • Windows + R tuş kombinasyonu ile "Çalıştır" uygulamasını açtıktan sonra "msinfo32.exe" yazıp "Tamam" butonuna tıklayın. İsterseniz başlat butonuna tıkladıktan sonra "msinfo32.exe" yazın ve ilk çıkan sonuca tıklayın.
  • "Sistem Bilgisi" penceresi açıldıktan sonra sol bölmeden "Sistem Özeti" kısmının seçili olduğundan emin olun.
  • Sağ bölümde yer alan "Sistem Modeli" satırında anakart modeliniz yer almaktadır.

Windows için anakart nerede yazar sorusunun cevabı bu şekilde. Gördüğünüz gibi üçüncü parti uygulamalara gerek duymadan yerleşik çözümlerle öğrenebiliyorsunuz.

Virüs bulaşma riskinden dolayı çok ihtiyaç duymadığınız sürece Windows'a üçüncü parti uygulamalar kurmanız önerilmez. Özellikle pek duyulmamış ve indirme kaynağı güvenilir olmayan uygulamalardan uzak durmanızda fayda var.

Anakart modeli öğrenmenizdeki amaç yeni bir donanım satın almak olabilir. Bu süreçte profesyonellerden yardım alın. Donanımlarım teknik özelliklerini kıyaslamayı kendiniz öğrenin. Kullanıcı yorumlarını dikkate alın. Son olarak inceleme ve test içeriklerine göz atın. Bu şekilde aldatılmamak ve yanlış tercih yapmamak için gerekli tedbiri almış olursunuz.

Anakart modeli öğrenme işlemi yukarıda görüldüğü üzere gayet basit. Eğer bu yöntemlerle bir türlü anakart modelinizi öğrenemediyseniz, çok istenmeyen bir durum olsa da piyasada anakart modeli öğrenme programı olarak geçen üçüncü parti yazılımları denemeniz gerekir.