Akciğerinizi tertemiz yapın: haftada iki kere tüketin, mucizevi etkiyi görün!

Uzman isim, enginarın içerdiği çeşitli besinler sayesinde akciğerlerdeki nikotinin temizlendiğini ve sindirim düzenlendiğini de açıkladı. Milyonlarca kişi tarafından tüketilen enginarın hiç bilinmeyen mucizeleri herkesi şaşırtıyor.

Beykent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü Arş. Gör. Eda Balcı, yaptığı açıklamada önemli bilgileri verdi. Balcı, Akdeniz ülkeleri ve Güney Avrupa’da yetişen papatyagil, familyasından enginar bitkisi hakkında bilgi verdi. Sağlık açısından son derece önemli olduğunun altını çizdi.

İçerdiği besin öğeleriyle birlikte oldukça lezzetli, besleyici ve nikotin giderici doğal bitki olduğunu belirtti. Balcı, enginarın haftada 2 kez birer porsiyon tüketmenin oldukça yeterli olacağı bilgisini de verdi.

‘’Nikotin Atımında Yardımcı’’

Enginar, içerdiğin sinarin maddesi sayesinde, enginarın sağlığı birçok faydası olduğunu aktaran Balcı, ‘’Sinarin sayesinde karaciğer, safra kesesi ve bronşlarda biriken nikotinin atılımına yardımcı olur. Karaciğer yenileyici besinlerin başında gelen enginar aynı zamanda kötü kolestrolü düşürmeye, iyi kolestrolün de yükselmesine yardımcı olarak kan basıncının düşürülmesinde de etkilidir.

 

Ayrıca sofralarımızdan eksik etmememiz gereken enginar tam bir vitamin deposudur. Kalsiyum, fosfor, potasyum, demir, magnezyum ve çinko minerallerinden ve B1, B2, B6, A ve C vitaminlerinden oldukça zengindir” ifadelerini kullandı.

Sindirim Sistemine Bire Bir!


Enginar, bünyesinde yüksek düzey de lif barındırmaktadır. Bu özelliğiyle sindirim sistemi fonksiyonlarının düzenlenmesini sağladığını aktaran Balcı, “Mide ve bağırsak hareketlerini hızlandırır. Dışkılama fonksiyonunu artırır. Sindirim sistemi işleyişini destekleyen enginar, midenin daha sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar.

Bununla birlikte aminoasitler açısından zengin olduğundan midenin asit oranının dengede kalmasına yardımcı olur. Bağırsak ve mideyi temizleyerek şişkinlik ve gaz oluşumunu önler. Mideyi güçlendirip rahatlatır” ifadelerini kullandı.

Balcı, mineraller ve demir açısından da enginarın son derece zengin besin kaynağı olduğunu aktarırken, demir içeriği sayesinde de düzenli tüketimlerde kansızlığı da iyi geleceğini aktardı. Oldukça düşük kalorili olan Enginar, zayıflamak isteyenlerinde rahatlıkla tercih edebileceği bir besin olduğunu hatırlatmakta fayda var.