Akciğer Kanserine Dikkat! Sırt Ağrınızı Hafife Almayın! Akciğer Kanseri Belirtisi Olabilir!

Akciğer Kanserine Dikkat! Sırt Ağrınızı Hafife Almayın! Akciğer Kanseri Belirtisi Olabilir!

Akciğer kanseri, kanser türleri arasında sık rastlanan bir türdür. Genel olarak erkekler üzerinde daha sık karşılaşabilen bir kanser türüdür.

İlerleyişi çok sinsi olduğu için fark edilmesi zor bir türdür. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Banu Musaffa Salepçi konu ile ilgili; “Tümör ilerleyip çevredeki dokulara saldırdığı zaman esas bulguyu verir. Sırt ağrısı bu belirtilerden biridir. Göğüs duvarına ulaştığında oradaki kemiklerin istila edilmesiyle sırt ve göğüs ağrısı ortaya çıkar, başlıca belirtisi budur” açıklamasında bulundu.  Hastalık hakkında belirti ve korunma yolları gibi konularda açıklama yaptı.

Türkiye’de Her 100 Bin Erkekten 70’i Kanser!

Akciğer kanseri  kanseri vakası en yüksek görülen ülkeler  Doğu Avrupa’dan Macaristan, Batı Asya’dan ise Rusya, Çin ve Türkiye’deki erkekler arasında görülüyor. Macaristan’da 100 bin erkekten 78’i akciğer kanseri bunu 100 binde 71 ile Sırbistan 100 binde 70 ile Türkiye takip ediyor.

Erkekler arasında akciğer kanseri olma ihtimali  oranlarında Türkiye dünyada üçüncü sıraya sahip. Çünkü bu ülkelerde erkekler arasında sigara içme oranı yüzde 50 ve üstündedir. Kadınlarda akciğer kanseri görülme oranı ise Macaristan’da 100 binde 38, Türkiye’de ise 100 binde 8’dir. Son yıllarda kadınlar arasında sigara içme oranı arttığı için akciğer kanseri görülme ihtimali artıyor.

Pasif İçiciler Dikkat!

Akciğer kanserinin en sık bilinen  başlıca nedeni sigara kullanmak. Tüm dünyada erkeklerin kadınlara göre sigara içme oranı daha yüksek. Tütün kullanımı dışında radyasyona maruz kalmak, hava kirliliği, kronik akciğer hastalıkları, genetik yatkınlık akciğer kanseri nedenleri arasında sayılabilir. Ayrıca, pasif içicilik de akciğer kanseri nedenlerinden biridir.

Akciğer kanseri sinsice hemen belirti vermeyen  bir kanser türüdür. Çünkü kişiler sigara içiyordur, o yüzden öksürük belirtisi gibi önemli belirtilerin bir ayrıcalığı, uyarıcılığı olmaz. Sigara içenlerde sık görülen KOAH hastalığının da başlıca bulgusu olduğu için bu kişiler öksürük şikayetinin mevcut hastalıkları ile ilişkili olduğunu tahmin ederek umursamaz davranabilir. Akciğer kanseri ilerleyip çevredeki dokulara saldırdığı zaman esas bulguyu verir.

Sırt ağrısı bu belirtilerden biridir. Akciğer kanseri göğüs  duvarına doğru ilerlediği zaman oradaki kemiklerin tümöre maruz kalması sebebiyle ortaya çıkan  sırt ve göğüs ağrısı başlıca bulgularından biri olabilir. Bazen kanser damarlara sıçrar, o zaman ağız yoluyla ağır kanamalara sebep olur. Bazen de hiç fark edilmez tümör büyür, uzak organlara sıçrar, beyne ulaşır hasta felçli olarak bize gelir, tesadüfen akciğer kanseri olduğu ortaya çıkar. Bulgu verdiği zaman ya bölgesel olarak ilerlemiş ya da metastazını yapmış oluyor.

Erken Teşhis Hayat Kurtarıyor!

Akciğer kanseri eğer erken  teşhis edilirse ameliyat sayesinde tümörün çıkarılması ile  kesin tedavi mümkün. Erken teşhis edilen hastalarda  ölüm oranları ciddi  oranda düşüyor. Uluslararası Kanser Dernekleri son 5-6 yıldır akciğer kanseri erken tanısı için bir tarama programı önermektedir. Buna göre belli risk grupları tanımlandı. 55-75 yaş arasında 30 yıldır günde 1 paket sigara içmiş olmak, halen aktif içici olmak veya bıraktıysa da 15 yıldan daha erken dönemde olmak, işte bu grup yüksek risk grubu olarak belirlendi.

Kanseri erkenden tespit etmek için bu gruptaki kişilere yılda bir kez düşük doz akciğer tomografisi çekilmesi öneriliyor. İkinci bir risk grubu daha tanımlandı, bunda ise yaş 50 ve üstünde, 20 yıldır günde 1 paket sigara içiyor olmak, veya bıraktıysa 15 yıldan daha az zaman geçmiş olması, buna ek olarak daha önce geçirdiği başka kanseri olması, ailesinde akciğer kanseri öyküsü bulunması, kronik akciğer hastalığı olması bunlar da yine yüksek risk grubunda sayılıyor. Bu gruba da her yıl düşük doz akciğer tomografi taraması öneriliyor.

Tedaviler Olumlu Sonuç Veriyor!

Akciğer kanserlerinin en fazla yüzde 30’na  erken evrede rastlanıyor. Bu nedenle evre 1,2’de kanseri yakalamak çok önemli, evre 3’ten sonra da tedavi mümkün, ameliyat olan vakalarımız var. Ama mutlaka kemoterapi, radyoterapi de tedaviye eşlik ediyor. Evre 4’te ise esas tedavi kemoterapidir, kanserli hücreler  organlara sıçramıştır, mecbur kalınırsa ameliyat edilir. Bu hastalarda da son yıllarda hedefe yönelik tedavi ve aşıyla iyi sonuçlar alınıyor, hasta beklenenden daha uzun süre yaşayabiliyor.

C Vitamini Önemli!

“Akciğer kanseriyken tedaviye asılmak yerine sigara içmeye devam etmek tedavinin seyrini olumsuz etkiliyor. Spor yapılması, düzenli ve sağlıklı beslenilmesi gerekli ama en önemli şey  sigarayı bırakmak, içmemek gerekiyor. C vitamininin  kanserden koruduğu biliniyor, ağır ve yağlı gıdalardan uzak durulması daha sağlıklı olur. Gençlerde görülme oranı çok düşük ama yıllar önce 32 yaşında bir hastamı akciğer kanserinden kaybettim, sigara içmeye 5 yaşında başlamış. Ailesinde de akciğer kanseri öyküsü vardı.”

Uzman hekimlerce yapılan açıklamalar bunlardır. Bu nedenle sağlığın hafife alınmaması gerektiği bilincine varmak çok önemlidir. İnsanın kendi vücudunu tanıması, belirtileri anlayabilmesi açısından önemlidir. Konu ile ilgili uzman kişiler ile görüşmek gerekir.

 

 

 

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.