Agorafobi Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Agorafobi Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Agorafobi tıp teriminde ‘’alan korkusu’’ olarak bilinir. Kişinin kendini sanki sıkışık bir alandaymış gibi hissetmesin, paniklemesine ve korkmasına yol açan rahatsızlıktır.

 

Agorafobi tıp teriminde ‘’alan korkusu’’ olarak bilinir. Kişinin kendini sanki sıkışık bir alandaymış gibi hissetmesin, paniklemesine ve korkmasına yol açan rahatsızlıktır.

Bu panikleme durumuyla beraber kişinin özgüveninin kırılıp bulunduğu yerden kaçamayacakmış gibi hissetmesine neden olur.  Panik bozukluk olarak görülen bu rahatsızlık atak gibi günlük hayatta olup olmadık yerde kişinin karşısına çıkmasından ziyade belirli bir alanın görüp ondan etkilenmesidir. Bu alanlar her yer olabilir ev dışında. Agorafobi hastalığından muzdarip olan kişiler günün herhangi bir bölümünde herhangi bir alanda negatif düşünceler altında panikleyebilirler. Bu panikleme sinir sistemini uyarmakta bunun sonucunda vücut alarm durumuna geçmektedir.

agarofi-2.jpg

Agorafobi Belirtileri Nelerdir?

Agorafobi rahatsızlığının belirtilerinin büyük kısmı, kişinin sosyal hayatındaki çekingen ve isteksizliğidir. Kişiye kalabalık ortamlarda bulunmak rahatsızlık verir. Evden çıkmak tam bir işkence olur ve yalnız başına çıkmak istemez. Sinemaya, tiyatroya, kapalı otoparka, tünele veya MR aletine benzer dar alanlarda ürkek tavırlar sergiler ve pek bulunmak istemez. Asansör, uçak veya otobüs gibi taşıma araçları da bu listeye eklenebilir belirtilerdir.

Kişi bu alanlarda panikleyip nefessiz kalacağını, bayılacağını hatta kalp krizi geçireceğini ve o alanda sıkışıp kalacağını istediği anda o alanı terk edemeyeceğini düşünüyorsa agorafobi rahatsızlığının en büyük belirtilerini taşıyor demektir. Bu gibi durumlar yaklaşık 6 aydır veya daha uzun süren bir zaman aralığında devam ediyorsa kesinlikle uzman bir hekim tarafından destek alması gerekir. Agorafobi rahatsızlığı olan kişiler ayrıca tüm günlerini kaygı içerisinde geçirebilir. Bu kaygılar iş, okul veya aile ile olan ilişkisine yansıyabilir ve kişi bu kaygıları kontrol altına alamayabilir bu yüzden uzman yardımı gereklidir.

 

Agorafobi Rahatsızlığını Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastanın günlük hayatını büyük ölçüde etkileyen bu rahatsızlığı normale çevirmek, en azından hastanın bu rahatsızlıkla günlük hayatına devam edebilmesini sağlamak en büyük tedavi prensibidir. Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da erken teşhis tedavinin başarı oranını büyük ölçüde etkilemektedir. Agorafobi rahatsızlığını tedavisi iki şekilde yapılır; ilaç kullanımı ve terapist eşliğinde seanslar.

9e5f050fa7b38a78cfe0a1ce63e31845.jpg

Terapistin yardımıyla hasta kendini daha rahat hissetmesini, nefes alış veriş tekniklerini ve bu fobiyle mücadele etme yollarını öğrenir. Bazı hastalar için meditasyon yönteminin de işe yaradığı görülmektedir. Bu yollarla agorafobi rahatsızlığında kaygı seviyesi en aşağı indirilir. Terapist eşliğinde tedavi süreci ortalama 2 ile 3 ay arasıdır. Bazı durumlarda bazı hastalar için bu süre uzayabilir veya kısalabilir. Kişi evden çıkamadığı durumlarda terapist, hastanın yanına gidebilir aynı zamanda grup tedavi seansları ile hasta kendisi gibi bu hastalıktan muzdarip kişilerle seanslara katılabilir.

İlaç tedavisinde ise büyük ölçüde anti depresan ilaçlar kullanılır fakat uzmanlar tarafından sadece ilaçla tedavi yerine hem ilaç hem de terapist eşliğinde tedavinin daha hızlı ve yararlı olabileceği düşünülmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.