Ağlamak Nedir? Neden Rahatlatır?

Ağlamak Nedir? Neden Rahatlatır?

Her insanın başına gelen ve oldukça olağan bir durum olan ağlamak, gözyaşı dökmek nedir? kimilerince güçsüzlük olarak görülen bu ağlama eyleminin güçle veya güçsüzlük ile yakından uzaktan alakalı değildir.

 

 

Her insanın başına gelen ve oldukça olağan bir durum olan ağlamak, gözyaşı dökmek nedir? kimilerince güçsüzlük olarak görülen bu ağlama eyleminin güçle veya güçsüzlük ile yakından uzaktan alakalı değildir. Mutluluk gözyaşları ve keder gözyaşları olarak ikiye ayırabileceğimiz bu eylemin her iki kolunun altında da duygular barınmaktadır. Duygular insana özgü bir şeydir. Bir duyguyu yalnızca bir insan yaşamaz, bir duyguyu her insan defalarca hissedebilir. Bu duygudaşlıktan yola çıkarak aslında hepimizin birbirimizin aynısı varlıklar olduğumuz argümanını güçlendirebiliriz. Bu sebeple güçlü ve güçsüz kavramlarını boşa çıkarmış olacağız.

Bir duygu durum sonucu olarak görülen gözyaşları için güçlü ve güçsüz kavramlarını bir kenara bıraktıktan sonra sebeplerine veya nedir kısmına gelebilir. Gözyaşı veya ağlamak, bir duygu durumunun dışa vurumudur. Yoğun olarak insan içinde hissedilen duygunun dışa vurma eylemi olan ağlamak, bu duygunun da bir parçasıdır. Bir anda çok mutlu olan bir insanın içindeki duygular birbirine karışır ve beden bu karmaşa karşısında afallamaya başlar, bu afallama sonucu ağlama dediğimiz eylem ortaya çıkar. Aynı durum hüzünlenince de yaşanmaktadır. Yaşanan hüzün kişinin içinde karmaşalara sebep olur ve bu karmaşa da tepkisellik olarak gözyaşlarını akıtır. Gördüğünüz gibi duygudan ibaret olan insanın duygularını dışa vurumu olan ağlama eyleminin güç ile herhangi bir ilişkisi bulunmuyor.

 

Ağlamak Neden Rahatlatır?

unnamed.jpg

Ağlama eylemi yukarda da bahsettiğimiz gibi aslında bir vücut tepkiselliğidir. Hormonlar dengesi üzerine kurulu olan bedenimiz, hislerimiz ile ilintili olarak salgılanırlar. Bu hislerin karmaşıklaştığı zamanlarda ise ortaya çıkan şey beden içinde bir karmaşadır. Bu karmaşa içinde eli kolu bağlı kalan bedenin hormonlar vasıtası ile devreye soktuğu şey duyguların boşaltımıdır. Ağlama eyleminde hormonlar duyguları bırakır ve dengelenmesini sağlar bu dengelenme olayı ise fazlalıkları veya karmaşayı gözyaşları ile dışarı atar. Ağlamanın rahatlatıcı etkisi buradadır işte. Duygu karmaşasının bitmeye yüz tuttuğu ve hislerin dengelenmeye başladığı bu eylem bu sebeple insanı kısa bir süre sonra iyi hissettirebilmektedir.

Bazı olayların acısı olabildiğince ağır olduğundan tedavi süreci de uzun olabilmektedir. Bu sebeple günlerce ağlamakta oldukça normaldir. Her ağlama sonrası dengeye ulaşan hormonlar acı hislerin alışkanlıkları sebebiyle yine karmaşıklaşabilmekte ve tekrar aynı döngü yaşanabilmektedir. Bu durumun uzun süreli olması ile birlikte artık dışarıdan bir yardım alınabilir, ya yürüyüşe çıkmak ve temiz bir hava almak veya en olmadı bir psikologa baş vurmak son çaresidir bu işin. Sağlıkla ve mutlulukla kalın, gözyaşlarınız insanlığınız kadardır, sevin onları.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.