Ağız Sağlığınızı Tehdit Eden Bazı Alışkanlıkları Bırakın!

Ağız Sağlığınızı Tehdit Eden Bazı Alışkanlıkları Bırakın!

Ağız sağlığı insan için oldukça önemlidir. Öyle ki ağızda çıkan bir yara beslenmenizde zorluk çıkaran bir şey olabilmektedir. Bu gibi sorunları göz önüne almanız ve buna dönük ağız sağlığınıza dikkat etmeniz de fayda olacaktır.

 

 

Ağız sağlığı insan için oldukça önemlidir. Öyle ki ağızda çıkan bir yara beslenmenizde zorluk çıkaran bir şey olabilmektedir. Bu gibi sorunları göz önüne almanız ve buna dönük ağız sağlığınıza dikkat etmeniz de fayda olacaktır. Yine ağız sağlığının yeterince sağlanamaması halinde birçok hastalık buradan bulaşabilmektedir. Bazı solunum yollarında yaşanan hastalıklar, sindirim sisteminde yaşanan hastalıkların temelinde ağız sağlığı yatabilmektedir. Ayrıca yine ağız sağlığına dikkat edilmediği taktirde kötü kokular gibi rahatsız edici şeylerde ortaya çıkabilmektedir.

Ağız sağlığını sağlayamayan birinin dişlerinin zayıflaması, çürümesi gibi sorunlar yaşaması olasıdır. Yine diş etlerinde kanamaların oluşması, ağızda sürekli yaraların oluşması, tat alamama gibi durumlar tamamen ağız sağlığının yeterince sağlanamadığına işarettir. İleri yaşlarda takma dişler veya protez dişler kullanmanıza sebebiyet verebilecek derecede önemli bir husus olan ağız sağlığınızı yerine getirebilmeniz oldukça önemlidir. Ağız sağlığına dair; diş, dil, diş etleri, boğaz yolu, damak gibi noktalarda hassas olmalısınız.

 

Diş Fırçalama Ritüellerini Kaçırmak!

Ağız sağlığınızı tehdit eden durumlardan bir tanesi dişlerinizi fırçalama ritüellerini unutmak veya atlamaktır. Dişlerinizi ve dilinizi her gün iki kez temizleyerek burada gün içerisinde biriken bakterilerden kurtulmanız mümkün hale gelmektedir. Bu dikkatleri sağlamamanız halinde dişlerinizde ağrıların oluşması, çürüklerin meydana çıkması, ağzın kokması, ağızda yaraların oluşması gibi birçok sorun gün yüzüne çıkabilmektedir. Bu sebeple dişlerinizi günde iki kez olmakla birlikte bir tanesini muhakkak uyumadan önce uygulamanızda fayda olacaktır.

 

Dişleri Amaçları Dışında Kullanmak!

Maalesef birçoğumuzun yaptığı hatalardan biri olan dişlerle bir şeyler kırmak veya kesmek oldukça sakıncalıdır. Dişlerinizi ile fındık, ceviz kırmak gibi eylemler diş köklerine zarar vermekte ve ilerleyen dönemlerde dişlerinizin sağlığına tehdit oluşturmaktadır. Yine dişleriniz ile bant veya ip gibi şeyleri kesmeniz de bu sakıncalardan bir tanesidir. Dişler ile gazoz kapağı açmak gibi bir ritüeli uygulayan insanlar etrafınızda da olabilir, bu arkadaşlarınızı uyarın, büyük ihtimalle sizi dinlemeyeceklerdir; ancak bu yaptıklarının büyük bir yanlış olduğunu sizler de onlara söyleyin.

 

Dişleri Sıkmak, Gıcırdatmak, Çok Soğuk ve Sıcak Şeyler Tüketmek!

İşerinizi tehdit eden şeylerden bir tanesi sürekli onları sıkma hissidir. Bazı insanlarda alışkanlık haline gelmiş olan diş sıkmak veya gıcırdatmak oldukça sorunlu bir durum olmakla birlikte ilerleyen yıllarda dişlerde ki bazı kırılmaların ana sebepleri olabilirler. Ayrıca dişlerin yamulması gibi sorunlarda buradan kaynaklanabilir. Yine çok sıcak veya soğuk şeyler yiyip içmemek diş sağlığı için oldukça önemlidir. Dişlerin bu tür şeylerden oldukça zarar görebildiğini unutmayın. Dondurma, sıcak çay vb. şeyleri çok sıcak veya çok soğuk oldukları zaman tüketmek ve direk diş ile temas etmelerine neden olmak ciddi diş sorunlarını doğurabilmektedir. Ayrıca bir sıcak bir soğuk bir şeyler tüketmekte yine diş sağlığınızı tehdit eden unsurlardandır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.