Affedin! Neden Mi?

Affedin! Neden Mi?

Biriyle kötü bir şekilde ayrılmak, bozuşmak, kavga etmek ve doğalında ondan uzaklaşmak herkesin yaşamında olası bir senaryodur. Bu senaryo hepinize tanıdık geldiği gibi birçoğunuza da şu açıdan tanık gelebilir;

 

 

Biriyle kötü bir şekilde ayrılmak, bozuşmak, kavga etmek ve doğalında ondan uzaklaşmak herkesin yaşamında olası bir senaryodur. Bu senaryo hepinize tanıdık geldiği gibi birçoğunuza da şu açıdan tanık gelebilir; bazı kişiler ile uzaklaşmak can sıkıcı olmayabilir evet; ama bazı kişiler ile uzaklaşmak ise oldukça can sıkıcı olabilmektedir.

Ayrılık yaşadığımız kişi ile kötü şekilde bağları kopartmak veya size yaptığı şeyi kabul etmemeniz sebebiyle kopuş yaşamanız sizi üzebilmekte ve hatta haftalarca, aylarca kafanızı hep kurcalayabilmektedir. Bu olayın kafamızı kurcalayan kısmı hep affedememekten veya karşı tarafın affetmeniz için bir şeyler yapması beklentinizden kaynaklanmaktadır. Gelin neden affetmeniz gerektiğini ve affetmeniz için bir şeyler yapmasını beklememeniz gerektiğini konuşalım.

zoo-58-5ccecb2af37067e705190bfa556ac9e7.jpg

Olay yaşandı ve bitti. Karşı taraf ile kötü bir şekilde ayrıldınız, kalbinizi kırdı. O sizin kalbinizi kırdıktan sonra kendi yaşamsal savaşını hayatının bazı dönemlerinde verecektir elbette veya vermeyecektir. Sizin için önemli olan kısım onun sınavı değildir, sizin kendi sınavınızdır. Sizin kendi sınavınız ise onu affetmemek üzerine kurulu ise bu durum onu her zaman hayatınızın bir parçası yapacaktır. Şimdi gelin affetmek ve affetmemek senaryolarına bakalım.

 

Affetmemek mi?

Sizi kıran kişiyi affetmemek size hayatınız boyunca yük olabilecektir. Ayrıca affetmemek bir yerden sonra size nefret duygularını hissettirmeye başlayacaktır. Nefret duymak şöyledir, o kişi aklınıza geldikçe, onu gördükçe, birisi onu andıkça sizde değer bulması demektir. Nefret duyduğunuz veya affetmediğiniz sürece bu kişinin siz de uyandırdığı duygular olacaktır ve bu duygular da her onun bahsi geçince sizde kendisini hissettirecektir. Bunları hissetmek size nasıl başka duygular katacak peki düşündünüz mü? Haydi düşünün ve affetmemek doğru bir tercih mi onu da düşünün.

 

Affetmenin Hafifliği

Affetmek yaşananları kabul etmek değildir. Yaşananları olmuş olarak kabul etmektir. Yaşanmış ve bitmiş bir olayı orada bırakmak önemlidir. Orada bırakmak, o kişiyi de o olayda bırakmak. Onu orada bırakınca ve affedince kendinizle birlikte her yere götürmemiş olursunuz affetmiş ve onu azat etmiş olursunuz zihninizden. Bu his hafifliktir, özgürlüktür. Şöyle düşünelim mesela, birisi o kişiyi andığı zaman sizde nefret veya mutlu hisler olmaması, nötr kalmanız ve sonra konuşulan konuya dahil olmanız. Duydunuz ve 2 dakika sonra arkada kaldı. Bu durumun hafifliğini eminiz ki şimdi bile hissettiniz. Haydi şimdi de affetmeyi deneyelim. Özgürleşmenin ve hafiflemenin anahtarını bulalım kapıyı açalım.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.