Adet Görme Mekanizması ve Gebeliğin Başlaması

Adet Görme Mekanizması ve Gebeliğin Başlaması

Adet görme mekanizması beyinde gerçekleşen bir olaydır. 28 günde 1 adet gören kişinin yumurtlama günü 14. gündür.

Adet görme mekanizması beyinde gerçekleşen bir olaydır. 28 günde 1 adet gören kişinin yumurtlama günü 14. gündür.

Kişi her adet olduğunda beyinde GnRH isimli hormon FSH hormonunu uyarır. FHS hormonunda salgılama yaparak yumurta hücresinin yapısının olgunlaşmasını sağlar. Bu doğrultuda folikül olgunlaştıkça kiiide östrojen hormununun üretimi artar. Daha sonra östrojendeki artış LH hormunu etkileyerek hipozif bölgesinde salgılanan luteinizan hormonunu artırır. Bu sebeple folikül olgunlaştıkça kesenin içindeki sıvıda da artış görülür.

Yumurtalıkta Gerçekleşen Olaylar Nelerdir?

Olgunlaşan folikül 16 ile 20 milimetreye ulaştığında östrojen hormonu kanda maksimum seviye ulaşmaktadır. Bu durum da LH hormonunun artışına sebep olur. Ardından LH hormonu en yüksek seviyeye gelerek folikülün çatlamasına neden olur. Böylece içerisinde bulunan yumurta hücresi (oosit) serbestleşir ve fallop tüpünün içerisine girer.

Folikülün çatlaması ile bölgede sarı cisim adı verilen "corpus luteum" yapısı oluşur. Bu da progesteron hormonunun artılına sebep olur. Eğer bu süreçte gebelik oluşmaz ise oluşan yapı 14.gün sonlanır. Fakat bu süreçte gebelik oluşur ise desteklemek için bu yapı 10. haftaya sürer ve progesteron salgısı devam eder.

Adetin Başlaması-Kanama Gelmesi

Corpus luteumun adet döngüsü her kadında 14. gündür. Bugüne yaklaştıkça kandaki progesteron salgısı azalmaktadır. Böylece endometrium tabakası desteğini kaybeder ve dökülmeye başlar. Bu dökülme ile de adet kanaması başlar. 28 günde 1 adet göre kişinin yumurtlaması 14. gündür.

Döllenme Sonrası Gebeliğin Oluşması

Gebelik başlangıcında salgılanan oositin ömrü 12 ile 24 saat arasında değişkenlik göstermektedir. Bu süreçte oosit sperm ile karşılaşır ve oostin içerisine girerek döllenme başlar. Ardından ossit ile sperm birleşmesinin sonucunda rahim içi tabakasına yerleşerek implatasyon gerçekleşir. Bu doğrultuda anne adayı için gebelik başlamış olur. İmplatasyon hücrelerinde HCG hormonu salgılanır ve hücrelerde çoğalarak embriyo oluşumu başlar. Ancak yumurtlama sonrasında gebelik oluşur ise luteumun ömrü uzar ve progesteron salgısı oluşmaya devam eder.

Adet Kanamasının İşlevi Nedir?

Adet döngüsü beyinde rahim içi tabakasında ve yumurtalıklarda farklı olaylar meydana gelmektedir. Bu doğrultuda beyinde salgılanan hormonlar yumurtalıklardan birisini uyarır ve döllenme başlar. Ayrıca bu durum döllenmeye hazır olan yumurtanın sertleşmesine sebep olur. Adet kanamasındaki amaç kişinin adet döngüsünde oluşabilecek gebeliğin rahim içi tabakasında tazelenme gerçekleşir.

Adet döngüsü ergenlik döneminde başlar ve menopoza girene kadar devam eden geniş süreli bir olgudur. Adet döngüsü ya da siklus son adet tarihinin ilk gününden sonraki adet tarihinin ilk gününe kadar geçen süre ile birlikte kadının vücudunda farklı olayların gerçekleşmesidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.