Açık Alanda Maske Zorunluluğu Kalkıyor! Bakanlıktan Açıklama Yapıldı!

Koronavirüs nedeniyle takılmaya başlanan ve zorunlu hale getirilen maskelerden tek tek birçok ülke çıkmaya başladı. Avrupa’da çok sayıda ülkede kaldırılan zorunlu maske takılması kuralı şimdide İtalya’da kaldırılmaya hazırlanılıyor.

Koronavirüs nedeniyle takılmaya başlanan ve zorunlu hale getirilen maskelerden tek tek birçok ülke çıkmaya başladı. Avrupa’da çok sayıda ülkede kaldırılan zorunlu maske takılması kuralı şimdide İtalya’da kaldırılmaya hazırlanılıyor. Bu karara göre 28 Hazin itibariyle açık alanda maske takılması zorunluluğu kaldırılıyor.

İtalya Sağlık Bakanı Roberto Speranza tarafından kamuoyuna duyurulan açıklamada ülke genelinde geçerli olmak üzere 28 Haziran itibariyle açık alanda zorunlu maske takılmasının kaldırılacağı ifade edildi. Speranza’nın duyurduğu haberden sonra İtalyan vatandaşları büyük sevinç yaşarken, vatandaşların ise haftalardır bu kararı bekledikleri öğrenildi.

 

Sağlık Bakanı Roberto Speranza, sosyal medya hesabından açıklama yaparken, bilim kurulu ile yapılan toplantı sonrası yeni bir kararın alındığını duyurdu. Bu karara göre riski az olan bölgelerde bir başka deyimle beyaz kategorili yerlerde açık havada maske takılması zorunluluğunun 28 Haziran itibariyle kaldırılacağı belirtildi.

 

Birçok Ülkede Maske Tartışmaları Artmaya Başladı!

Ülkemizde son zamanlarda ciddi anlamda maskeden şikayet eden vatandaşların sayısı oldukça artmaya başladı. Bu artışın Avrupa ülkelerinde de görüldüğü öğrenilirken, İtalyan vatandaşların bu konuda yeni kararların alınması beklentisi vardı. Özellikle bazı partilerden de buna dair bazı istekler gelirken, İtalya’da günlük ölüm sayısı ise 50’nin altına düşmeye başlamıştı. Buna bağlı olarak vaka sayılarının ise günlük olarak bin altına düşmesi bu yeni kararın alınmasını sağladı.

Ülkemizde de birçok vatandaş tarafından son günlerde en çok istenen şeylerden biri olan maske zorunluluğunun kaldırılması şimdilik pek mümkün değil. Ülkemizde aşılamalar ciddi anlamda artış gösterirken, hala istenen seviyelerden çok uzak olunmasından kaynaklı maske zorunluluğunun kaldırılması henüz çok görünmüyor. Ayrıca aşılamada çok iyi durumda olan İsrail’de vaka sayılarının artmaya başlaması ise dünyada biraz paniğe neden oldu. Delta varyantının görülmeye başlandığı İsrail’de çocuklarda da aşılanmaya başlanacağı açıklandı ve seyahatlere ise yeni düzenlemelerin getirileceği belirtildi.