Acı Çekmek Nedir? Nasıl Başa Çıkılır?

Acı Çekmek Nedir? Nasıl Başa Çıkılır?

Acı çekmek her insanın yaşamında doğal ve olası bir durumdur. Acı çekmeyen insan yoktur klişesi ile başladığımız içerik yazımızda acı çekmenin ne demek olduğuna ve nasıl başa çıkılabileceğine değineceğiz.

 

 

Acı çekmek her insanın yaşamında doğal ve olası bir durumdur. Acı çekmeyen insan yoktur klişesi ile başladığımız içerik yazımızda acı çekmenin ne demek olduğuna ve nasıl başa çıkılabileceğine değineceğiz.

Acı çekmek yukarda da dediğimiz gibi oldukça doğal bir durumdur. Bir tür hormonal denge veya alışmışlıklar üzerinden bağ kurabileceğimiz acı çekmenin temelinde kayıplar yatmaktadır. Kayıplar bir ayrılık yani sevdiğin bir insanı kaybetmek, ölen bir yakınını kaybetmek, var olan ekonomik durumunu kaybetmek vb. olabilmektedir. Bu gibi durumlar kaybetmekle tarif edilmekle birlikte kişinin bedeninde ve ruhunda acı çekme aracı olabilmektedir. Bir alışkanlık meselesine de dönüşen bu acının sebebi yeni alışkanlıklar kazanmak ile bağlantılıdır.

Acı çeken insanın alışkanlıkları değişmektedir. İyi bir ekonomik gücün kaybedilmiş olması bir dizi alışkanlığı değiştirmekte ve hatta gelecek planlarını bile değiştirmektedir. Bu sebeplerle acı verici olan bu ayrılık ve kaygılar acı çekmenin temelini oluşturmaktadır.

Hormonlar kişinin yaşamı ile paralel olarak salgılanmaktadır. Kişiyi hayata bağlayan, mutlu eden veya üzen her şey bir hormon dengesi ile açıklanabilmektedir. Alışmak ve alışılan şey ile dengeli bir yaşama oturmak hormon dengesini de beraberinde getirmektedir; ancak bu sahip olunan şeyin kaybı ile birlikte hormon dengeleri bozulur ve kişi beraberinde acı çekme eylemine girişmeye başlar. Bir anlama oturtabildiğimiz acı çekmenin karşılığı bu ise bununla başa çıkmakta bilimsel bir metotla sağlanabilir mi? Dersiniz. Gelin o zaman acı çekme ile baş çıkmanın yoluna bakalım.

 

Acı Çekme İle Nasıl Başa Çıkılır?

Acı çekmek insan özgü bir duygudur. Bu acı vücutta oluşan bir yaradan ayrı olarak ruhta oluşan bir yaradır. Kişiye özgü olan bu acının tarifi kimselerce farklı olsa da belli başlı hissettirdikleri tüm insanlarda ortaktır. Bu acılar ile başa çıkmanın en etkili yolu, bu acının tüm insanlarda olduğunu bilmekten geçebilmektedir, tüm insanlar acı çeker; çünkü insan duygulardan var olmuştur ve bu acı olayı da bir duygudur. İnsan dair olan bu duygunun kabul edilmesi gerekmektedir. Mutlu olmak kadar normal olan bu his can sıkıcı olabilmesi sebebiyle kaçış yolu aratsa da aslında bu duygunun da bir insan ihtiyacı olduğunu bilmek ve geçici olduğunun farkına varmak kişiyi özgürleştirebilmektedir.

Acı hissi ile başa çıkmaya çalışmak, bu hisle baş etmek yerine kafa dağıtmaya çalışmak bazı noktalarda yetersiz kalmaktadır. Kişi acısı ile yüzleşmelidir, acının kapısı her zaman insan beynindedir ve bu kapıyı bazen aralamak onu görmek gerekmektedir. Kapısı aralanmamış bir acın elbet bir gün kapısı sökülecektir ve bu durum ile birlikte acı tüm bedene dağılacaktır. Tüm bedene dağılsa dahi başa çıkılabilecek bir duygu olan acı ile şimdiden baş etmeye çalışmak ve o acının kapısını arada aralayıp bakmak gelecekte sizleri daha güçlü bir insan yapacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.