Abdestin Farzları Nelerdir?

Abdestin Farzları Nelerdir?

Abdest Farsça kelimeler olan ab ve dest yani su ve el kelimelerinin birleşimidir. Namaz başta olmak üzere belli başlı ibadetlerin ön hazırlığı ve şartıdır.

Abdest Farsça kelimeler olan ab ve dest yani su ve el kelimelerinin birleşimidir. Namaz başta olmak üzere belli başlı ibadetlerin ön hazırlığı ve şartıdır. Abdest genel anlamda temizliktir ve Allah(c.c)’ın huzuruna hem zihnen hem de bedenen temiz çıkmanın hazırlığı demektir. Namaz Müslümanlar için ne kadar değerli ise abdest de namaza hazırlık açısından o kadar ehemmiyetlidir.

Kur’an-ı Kerim’in Maide Suresi’nde abdestin nasıl ve hangi durumlarda alınması gerektiği anlatılmıştır. Binaenaleyh sure Medine döneminde inmiş olmasına karşın Mekke zamanında Müslümanların namazın farz kılınması ile beraber abdest aldıkları bilinir. Abdest hem hazırlık hem de temizliktir ve maddi ile manevi temizliği birleştirici özelliği vardır. Müslüman için abdest destek niteliğindedir ve güç verir. Abdest yalnızca bazı ibadetler için farz olsa da maddi ve manevi sağladığı yararlar neticesinde abdestli olarak durmak alimlerce tavsiye edilmiştir.

Abdestin Farzları

Abdestin bağlayıcılığı olduğu durumlar vardır. Örneğin Kabe’yi tavaf etmek, Kur’an-ı Kerim’e dokunmak ya da Tilavet Secdesi yapmak abdest gerektirmektedir. Özellikle Kur’an-ı Kerim’e abdestliyken dokunmak Sünnet ve Kur’an-ı Kerim’e dayandırılmıştır. Kur’an-ı Kerim’in Müslümanlar için öneminin büyük olması hem sosyal hem de psikolojik açılardan kolektif bir şuur konumunda olmuştur.

Ancak bunun yanı sıra abdestsiz olarak Mushaf’a bakmak suretiyle ya da ezberden ayet okumak caiz hükmündedir. Abdestin ana unsurları mevcuttur ve bunlar yine Maide Suresi’nde zikredildiği üzere farz olarak geçmektedir. Dört adet abdestin farzı olduğu adı geçen ayette belirtilmiştir.

1. Yüzü yıkamak

2. Kolları dirseklerle birlikte olacak şekilde yıkamak

3. Başı meshetmek

4. Ayakları topluklar dahil olacak şekilde yıkamak

Bu dört farzı açmak gerekirse yüzü yıkamanın sınırı iki kulağın yumuşağı, alnın yukarısında saç bitimine kadar ve çenenin son bulduğu kısımdır. Erkeklerde sakalın sık olması yalnızca üstünün yıkanması ile abdest geçerli olmaktadır. Abdest esnasında parmaklarda bulunan herhangi bir aksesuar ya çıkarılır ya da yerinden oynatılarak altına su geçmesine imkan verilir.

Kolların yıkanması farz olduğu gibi dirseklerin yıkanması da farzlara dahildir. Başın meshedilmesi el içinin ıslaklığı ile yapılabilir ve başın dörtte biri kadarı ıslatılmalıdır. Hanefi mezhebine göre bu miktar yeterlidir ve Şafi mezhebine göre bu ölçü daha azdır. Abdest alırken yukarı da söz edilen farzlara riayet edilmesi gerekmektedir çünkü abdestin fıkhen sahih olması farzların yerine getirilmesine bağlıdır. Abdest alırken ki suyun temiz olmasına dikkat edilmelidir. Uzuvların su ile teması sağlanmalı ve iyice ovalanmalı su deriye yedirilmelidir.

Kısacası abdest alırken suyun değdiği kısımlar abdestin sahih olması açısında asla kuru kalmamalıdır. Azami ölçüde titizlik gösterilmeli ve abdesti zorlaştıran veyahut engelleyen aksesuarlar çıkarılmalıdır. Bunun yanında sağlık açısından uzuvların yıkanmaması yani su ile temas etmemesi gerekiyorsa meshedilebilir. Meshetmenin de zararı olacak ise tamamen terk edilmesinde sakınca görülmemektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.