AB YENİ BİR KRİZDE… MİLYONLARI BULAN SAYILAR… ÇARESİZLİK HAKİM!!

AB YENİ BİR KRİZDE… MİLYONLARI BULAN SAYILAR… ÇARESİZLİK HAKİM!!

Başlangıçta Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı her alanda etkileyen korona virüs en fazla zararı ülke ekonomilerine verdi. Özellikle büyük sektörlerin ciddi daralmalar yaşamasıyla Avrupa ve Amerika’da büyük şirketler işçi çıkarma sayılarında m

 

Başlangıçta Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı her alanda etkileyen korona virüs en fazla zararı ülke ekonomilerine verdi. Özellikle büyük sektörlerin ciddi daralmalar yaşamasıyla Avrupa ve Amerika’da büyük şirketler işçi çıkarma sayılarında milyonlara ulaştı. Başta havayolu ve otomobil sektörleri bu dönemde işten çıkarılmadan en çok etkilenen sektörler arasında…

 

c5e45d32b11ddfb3375a3e733faf0ec1.jpg

Avrupa Birliği İstatistik Kurumu verilerine göre AB üyesi ülkelerde toplam 281 bin kişi bu yılın haziran ayında işsiz kaldı. AB’de Nisan ayında toplam 397 bin, Mayıs ayında ise toplam 253 bin işini kaybetmişti.

AB ülkelerinde Mart ayı boyunca yüzde 6,4 olan son 12 yılın en düşük işsizlik oranı Haziran ayında yüzde 7,1 oldu. bazı Avrupa ülkeleri izin programları ya da geliştirdikleri maaş destekleriyle ekonomilerini koruyabilirken her AB ülkesi ekonomisini koruyamadı.

Türkiye’de işletmelere yapılan finansal yardımlar gündemde. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak geçtiğimiz günlerde önümüzdeki üç seneyi kapsayan bir ekonomi planı açıkladı. Hem kamuda hem özel sektörde esnek ve uzaktan çalışma modeline uygun yöntemler dikkatleri çekti.

İşte AB ülkelerinde büyük şirketlerin korona virüs döneminde işten çıkarma sayıları…

Almanya’da 2.9 milyon kişi işsiz kaldı ve 12.1 milyon kişi kısa çalışma ödeneğine başvurdu.

Amerika Birleşik Devletleri’nde ilk yedi haftada 34 milyon kişi işsiz kaldı.

Fransa’da 9 milyon kişi işsiz kaldı ve 4 milyon kişi ise ücretsiz izin kullanıyor.

Birleşik Krallık ’ta pandemi sürecinde 9.4 milyon kişi ücretli izin kullanıyor.

İspanya’nın işsizlik oranı yüzde 16.1’e yükseldi.

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.