%94 Başarı Sağlayan Korona Virüs Aşısı Üretildi

%94 Başarı Sağlayan Korona Virüs Aşısı Üretildi

Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan dünyanın en büyük biyoteknoloji şirketlerinden birisi olan Moderna Covid-19 aşısı geliştirdi. Aşınan %94,5 gibi büyük bir başarı sağlamasıyla birlikte tüm dikkatleri üzerine çekti.

 

Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan dünyanın en büyük biyoteknoloji şirketlerinden birisi olan Moderna Covid-19 aşısı geliştirdi. Aşınan %94,5 gibi büyük bir başarı sağlamasıyla birlikte tüm dikkatleri üzerine çekti.

Yaklaşık olarak 1 yıldır dünyanın her yerinde yüzlerce korona virüs aşısı çalışmaları devam ediyor. Nihayet aşılardan güzel haberler gelmeye başlıyor. Onlarca farklı aşı şirketi yarış içerisinde mücadele ediyor. En son Almanya’da Türk profesörler yeni bir korona virüs aşısını ürettiğini belirtmişti. Sonrasında da Amerika’dan yeni bir korona virüs aşısı geldi. Aşının bahar aylarında kadar yaygın olmayacağı tahmin ediliyor. Moderna şirketinin başında yer olan Dr. Stephen Hoge ‘’Korona virüs salgınını tek başına Moderna çözemez. Birçok aşıya ihtiyaç duyuluyor. Küresel talep bu şekilde karşılanabilir’’kentlerde-salgin-kontrol-altina-alinamiyor-virus-tum-ulkede-onlemler-cok-kisitli-714734-5.jpg

Dünyanın en önemli gazetesi olarak nitelendirilen The New York Times’in aktardığı bilgilere göre Moderna şirketinde yürütülen aşılar %94,5 başarı sağladı. Gazetede yayınlanan bu haberle birlikte gözler Moderna’ya döndü. Haberde Moderna’nın CEO’su Staphane Bancel’in sonuçların ‘’aşının şiddetli vakalar da dahil olduğu covid-19 önlemede klinik doğrulama sağladığını’’ açıkladı. Moderna’nın önümüzdeki haftalarla birlikte Amerika Birleşik Devletleri’nden ‘acil kullanım tescili’ talep edeceği belirtildi. Fakat buna rağmen aşı bahar aylarına kadar yaygın olması beklenmiyor.5e78ccbe7af5070964517007.jpg​​​​​​​

100 Kişiden 5 Kişi Hastalandı

The New York Times’ın açıkladığı bilgilere göre Moderna şu anki en güçlü korona virüs aşısını üretti. Her 100 kişi içerisinde sadece 5 kişinin hastalandığı belirtildi. Katılımcılardan sadece beşinde hastalık gözlemlendiği belirtildi. Aynı zamanda aşının en ciddi korona virüs belirtilerini de seyrelttiği belirtildi.

Moderna yaptığı açıklamayla şunlar kaydetti; ‘’Geliştirilen aşı genel kullanımla birlikte gayet güvenli. İyi bir şekilde tolere edildi, yan etkilerine bakılınca da kas ve baş ağrısı gibi belirtiler bulunuyor’’ açıklamasını geçti.

Birçok Aşıya İhtiyaç Var

Moderna aşısının yöntemin kurulu başkanı olan Prof. Dr. Hoge açıkladıkları başarı oranının şimdiye kadar üretilen tüm aşılardan daha başarılı olduğunu belirtti. Diğer bir deyişle ‘’gerçekten dönüm noktasının içerisindeyiz’’ dendi. Moderna’nın sağladığı bu başarılı aşı sayesinde milyonlarrca insanın hayatı kurtarılabilecek.5e6a02167152d8204048956f.jpg​​​​​​​

Şirketin başında olan Prof. Dr. Hoge, birkaç şirketinde daha benzer sonuçlar vermesi oldukça rahatlatıcı olduğunu belirtti. Çünkü aşı ihtiyacını hızlı bir şekilde gidermek ve erişebilir noktada olması son derece mühim bir noktada yer alıyor. Aynı zamanda Hoge şunları ekledi; ‘’Bu salgını Moderna tek başına çözemez. Küresel talebi karşılamak için birden fazlaya aşıya ihtiyaç bulunuyor’’ diye ekledi.

Moderna’nın Acil Kullanım İznini alması durumunda da hızlı bir şekilde piyasaya sürüleceği tahmin ediliyor. Aşının ne denli piyasaya hızlı sürülmesi insan hayatlarını o kadar koruyor. Moderna’nın aşısı 100 kişi üzerinde 95 kişiden başarılı olmuştu. Bu durum oldukça avantajlı görünüyor. Hali hazırda şirket 30 bin kişi üzerinden denemeler ve çalışmalar yapmaya devam ediyor.

 

 

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.