90 milyon doz BioNTech aşısı gelecek!

Gelen son dakika bilgilerine göre, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, BioNTech firmasından 90 milyon doz aşının alınmasıyla ilgili olarak anlaşma yaptıklarını belirtti. Koca, toplumsal bağışıklığın ise Haziran veya Temmuz aylarında sağlanabileceğini aktardı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün yapılan Kabine Toplantısı sonrasında basın çalışanlarının sorularını cevapladı. Fahrettin Koca, gündeme ilişkin ve aşı tedariğine ilişkin olarak açıklama yaptı.

Sinovac firmasının ürettiği CoronaVac aşısının Türkiye’de üretilmesi için yetki verdiğini aktaran Koca, bunun birkaç ay içerisinde gerçekleşemeyeceğini ifade ederek bu hafta için 10 milyon doz Sinovac aşısının gelmesini beklediklerini belirtti.

Fahrettin Koca, BioNTech aşısına ilişkin olarak da bilgi paylaşımında bulundu. Toplamda 90 milyon dozdan fazla aşının temin edilmesi yönünde anlaşmaların yapıldığını aktardı.

Toplumsal Bağışıklık

Toplumsal bağışıklığının ne zaman olacağı da oldukça merak edilmekteydi. Fahrettin Koca, Haziran veya Temmuz aylarında toplumsal bağışıklığın sağlanabileceğini, bunun da Eylül ayına kalmayacağını ifade etti. Koca, Haziran, Temmuz aylarında BioNTech aşısında 50 milyon rakamına ulaşabileneceğini belirtti.