76 Milyon TL’ye Mal Olan Havalimanına 18 Aydır Uçak İnmedi!

2020 yılında hizmete açılan ve yapımı için 76 milyon lira harcanan Balıkesir Havalimanı’na henüz hiç uçak inmedi.

2016 yılında yapılma kararı alınan ve 76 milyon 521 bin TL’ye mal edilen Balıkesir Havalimanı, 18 ay önce hizmete başladı. Havalimanı için yılda 1 milyon yolcu garantisi verilmesine rağmen henüz havalimanına uçak inmedi.

Havalimanı için belirlenmiş olan harcama tutarı 30 milyon lira olarak belirlenmişti ancak 2019 yılının sonunda harcama bedeli, belirlenmiş olan tutarın 2 katının üzerine çıktı ve 76 milyon 521 bin TL’ye ulaştı.

10 Şubat 2021 tarihinde resmen hizmete başlayan havalimanında 99 kişilik personel ekibi bulunuyor. Açılmasının üzerinden 18 ay gibi bir süre geçmesine rağmen havalimanına henüz hiç uçak inmedi.

CHP Milletvekili Fikret Şahin, konuyla ilgili olarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na ‘Balıkesir’e niçin uçak gelmiyor’ şeklinde soru yöneltti.

Bakan Karaismailoğlu, koronavirüs salgınından dolayı yolcu sayılarında azalma olduğunu ve Balıkesir’e sefer düzenlenemediğini dile getirdi.

CHP’li Şahin ise 76 milyon liralık yatırımın boşa gitmesine izin verilmeyeceğini, hemşerilerin en kısa zamanda havalimanın tam kapasite ile hizmete girmesini beklediklerini söyledi.