6G Teknolojisi Nedir? Avantajları ve Dezavantajları

6G Teknolojisi Nedir? Avantajları ve Dezavantajları

6G teknolojisi, 5G bağlantı teknolojisinin üzerinde niteliklere sahip olan ve sanal dünya ile gerçek dünyanın birbirlerine daha yakın bir konumda yer almasını sağlayacak olan teknolojidir.

6G teknolojisi, 5G bağlantı teknolojisinin üzerinde niteliklere sahip olan ve sanal dünya ile gerçek dünyanın birbirlerine daha yakın bir konumda yer almasını sağlayacak olan teknolojidir. 6G, 5G ile hayata geçirilen akıllı ev, akıllı şehir, uzaktan ameliyat, hologram ve sanal toplantı gibi işlemleri bir adım öteye taşıma avantajını sunar. Diğer yandan bekleme süresinin sıfıra indirilmesi avantajlar arasında yer alır. Bu teknoloji hakkında yapılan açıklamalarda, sanal ortamda insanların 6. bir duyuyu deneyimleyebilmelerini sağlayan projelerin yaratma şansının mümkün olacağına değinilmiştir. Buna bağlı olarak 6G gerçeklik ve sanallık kavramlarının iç içe geçmesi dezavantajını gündeme getirir.

6G Teknolojisi Ne Zaman Hayata Geçirilecek?

6G teknolojisinin kullanılmaya başlayacağı tarih, 2030 senesi olarak açıklanmıştır. ABD Federal İletişim Kurulu, yeni nesil ve kablosuz 6G teknolojisinin 2030 itibari ile dünyada kullanılır hale geleceği konusundaki ön görülerini paylaşmışlardır. Federal İletişim Kurulunun yüksek frekanslı ses dalgaları ile yapılacak olan testlerin başlaması için verdiği onay ardından, Finlandiya Oulu Üniversitesi 6G araştırmalarına başlanması için bir fon duyurusu gerçekleştirmiştir.

Diğer yandan 10 sene içerisinde kullanımı öngörülen 6G teknolojisinin hızlandırılmasında ABD ve Huawei arasında yaşanan teknolojik çekişme sebep gösterilir. Bu kapsamda Donald Trump Amerika teknoloji şirketlerine seslenerek, yeni nesil kablosuz teknoloji testlerinin yapılmasına sözlü olarak onay vermiştir.

6G Teknolojisinin Amaçları Neler?

6G teknolojisi ile hedeflenenler:

  • İnsanlar ile makinelerin altıncı duyu deneyimini yaşaması,
  • 6G teknolojisine uygun ileri donanımların ve yazılımların geliştirilmesi,
  • İnternette yer alan bekleme süresini sıfırlama,
  • Download ve upload işlemlerini farklı bir boyuta taşımak,
  • Otonom araçlar ve bilgisayarlar arası iletişimi güçlendirme,
  • Veri transferini en yüksek noktaya ulaştırma,
  • Sanal arttırılmış gerçekliği en ileri seviyeye taşıma,
  • Akıllı şehir, uzaktan ameliyat, hologram, karanlık fabrika, internet ortamında 3 boyutlu öğe kullanımı, üç boyutlu sanal objeleri gerçek dünya ile iç içe geçirme projelerini bir adım öteye taşıma,
  • Bu teknolojik gerçekliği dünya genelinde nasıl bir yatkınlığın bulunduğunu test etme,
  • Kablosuz teknolojiler baz alınarak yüksek frekansların kullanımı,

Bu amaçları gerçekleştirmek için kullanılacak olan 6G teknolojisine bağlı olarak yeni nesil, ileri donanımlı bilgisayar modellerinin de hayata geçirilmesi bekleniyor.

6G Teknolojisi Hangi Firmalarca Geliştiriliyor?

6G teknolojisi, Media TEK ve Nokia markaları tarafından geliştirilmektedir. 5G altyapısı ile büyük bir atağa geçen Media TEK, 6G araştırmalarını yapmak için Finlandiya’da bulunan Nokia aracılığı ile Ar-GE merkezi kurduğunu açıklamıştır. 2020 senesinde tasarladığı amiral gemisi telefonlarında 5G teknolojisini baz alan Media TEK, 6G çalışmalarına resmi olarak başladığını duyurmuştur.

5G üzerinden geçmiş dönede 6 senelik bir araştırma ve geliştirme süresi izleyen marka, 6G için 10 senelik araştırma dönemine girerek, 2030 yılı için projelerini gerçekleştireceğini ifade etmiştir. Markanın Nokia ile yaptığı ortaklık ise 6G araştırmaları için avantaj sağlayan coğrafi konumdan yararlanmaktır. Her iki markanın 6G için gerekli olan 6G yongalarının geliştirilmesi konusunda ortaklık içinde oldukları bilinir. Yerel kablosuz teknoloji araştırmaları ve 95 gigahertz, 3 terahertz frekanslarının kullanımı ise 6G teknolojisi için yapılan çalışmalarda temeli oluşturuyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.