5G Nedir? Yararları ve Zararları Nelerdir?

5G Nedir? Yararları ve Zararları Nelerdir?

5G, en yeni teknolojik gelişmelerden olan bir teknolojidir. Açılımı 5. nesil teknoloji anlamına gelmektedir.

5G, en yeni teknolojik gelişmelerden olan bir teknolojidir. Açılımı 5. nesil teknoloji anlamına gelmektedir. İlk olarak Güney Kore ve Çin’de denemelerine başladıktan sonra diğer Dünya ülkeleri de 5G denemeleri gerçekleşmeye başladı. 5G teknolojisi kimileri tarafından zararlı bir gelişme olarak görülse de kimi insanlar da büyük ve olumlu bir gelişme olarak tanımlıyor.

5G Gelişmeleri Nedir?

5G gelişmeleri hem olumlu hem de olumsuz bazı yönleri beraberinde getiriyor. Olumsuz yönleri her ne kadar az da olsa, insan sağlığı için çok ciddi sorunlara neden olabilecek olumsuz yönleri beraberinde getiriyor. Ancak, hayatı kolaylaştıracak olan birçok olumlu tarafı da beraberinde getiriyor. Peki 5G teknolojisinin olumlu yönleri nelerdir?

5G teknolojisinin olumlu yönleri;

1-Eğitim Kolaylığı

5G teknolojisinin en iyi yanlarından birisi de eğitimsel olarak kolaylık sağlanmasıdır. 5G teknolojisi ile daha hızlı araştırmalar yapılabilecek ve sanal gerçeklik sayesinde eğitim gördüğü alan ile ilgili durumları kendi gözüyle görecek ve o alanda uzman olmasına yarar sağlayacaktır.

2-Eğlence

5G teknolojisinin olumlu yönleriyle beraber gelen bir husus da eğlence alanıdır. Eğitim alanında birçok yarar sağlayan sanal gözlükler, eğlence alanında da birçok yarar sağlamış olacaktır. Bu nedenle eğlence severler tarafından 5G teknolojisi oldukça sevilecektir. Ancak sadece sanal gerçeklik sayesinde eğlence olmayıp, bir de yüksek hızda internet sayesinde, internet üzerinden oynanan oyunlar, daha hızlı bir şekilde oynanmış olacaktır.

3-İnternet Hızı

5G teknolojisini en çok sevecek olan insanlardan birileri de internet üzerinden herhangi bir şeyler yapmayı seven insanlar olacaktır. 5G teknolojisi ile internet hızı, diğer teknolojik gelişmelere göre çok yüksek bir hızda internet gerçekleşmiş olacaktır. Bu sayede 5G, hem eğitimsel olarak, hem de eğlence bakımından oldukça gelişmiş bir teknolojik gelişme olacaktır.

4-Gecikme Hızı

5G teknolojisini kullanmayı tercih edecek insanlardan bir tanesi de film ve video oyun oynamayı seven insanlar olacaktır. Çünkü, film veya video oyununun telefon, tablet gibi teknolojik aletlere yükleme hızındaki gecikme ve yavaşlamalar neredeyse hiç olmayacaktır.

Bu ve bunun gibi birçok olumlu yön 5G teknolojisi ile var olmuş olacaktır. Peki 5G teknolojisinin olumsuz yönleri nelerdir?

1-Radyasyon

5G teknolojisinin beraberinde getirdiği olumsuz yönlerinden birisi yüksek radyasyon ihtimalidir. Radyasyon tehlikesi ile beraber, kişide büyük sağlık sorunları (kanser, tansiyon vb.) ortaya çıkacaktır.

2-Sağlık Sorunları

5G teknolojisinin radyasyon haricinde beraberiyle getirdiği sorunlardan birisi de önemli sağlık sorunlarının olabilecek olmasıdır. Kanser, kalp krizi, tansiyon sorunları, şeker hastalığı ve hatta ölümcül olan birçok hastalık 5G teknolojisi ile beraber gelmektedir.

Bu iki olumsuz yön haricinde bunlara benzer birçok olumsuz yönde mevcuttur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.