2021 Asgari Ücreti ve Enflasyon Oranları

Bilindiği üzere Türkiye'de her yılın aralık ayında kişilerinin minimum çalışma ücretleri hükümet tarafından komisyon kurularak belirleniyor.

Bilindiği üzere Türkiye'de her yılın aralık ayında kişilerinin minimum çalışma ücretleri hükümet tarafından komisyon kurularak belirleniyor. Minimum olarak belirtilen asgari ücret 2020 Türkiye'sinde maalesef ortalama ücret haline gelmiş durumdadır.

Korona virüsün dünyada yayılmasıyla birlikte tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de ekonomik sıkıntılara yol açmıştır. Korona virüsün yayılım hızını azaltmak adına hükümet tarafından bir dizi önlem alınmış ve elbette ki bunun yansıması yine vatandaşlara olmuştur.

Asgari Ücret Enflasyon Oranları

Asgari ücret olarak belirlenen maaş alan çalışanlar, iş yerlerinin kapatılmasıyla birlikte kısa çalışma ödeneği adı altında sadece asgari ücretin yarısını almaya başlamışlardır. Asgari, yani 2020 yılı için brüt 2 bin 943 lira, net 2 bin 324 lira 70 kuruş olan ücretle bile aylık %15 e varan enflasyonla yaşmak zor iken bin 168 lirayla hayatlarını ideme ettirmek daha da güç hale gelmiştir. Hal böyle olunca ülkede çalışan nüfusun % 40 'ına yakının aldığı asgari ücretinin 2021 yılı için ne kadar olacağı merak konusu olmuş durumda.

2020 yılında hükümet asgari ücreti belirlerken enflasyon rakamlarını göz önüne alarak yıllık baz da gerçekleşen %12 lik enflasyonun 3 puan üzerinde yaparak %15 olarak gerçekleştirmişti. 2021 yılı içinde aynı beklenti içinde olan işçi haklarının sözde savunucuları olan sendikalar, yine tutarsız rakamlarla kendi akıllarıyla dalga geçmeye devam ediyorlar.

2021 yılı içinde tahmini enflasyonun merkez bankası tarafınca 8.9 olarak belirlenmesi durumun vahametini daha da belirgin hale getiriyor. Vatandaşın cüzdanını etkileyen enflasyon, daha önce kendini bu denli belli etmemişken %10 ile %12 arasında gerçekleşiyorken, bunun 2020 yılı için tek haneli rakamla ifade etmek tam bir akıl tutulmasıdır. Özelliklede market alışverişlerinde aydan aya artan fiyatlar merkez bankası tahminini sadece bir grup akıl yoksunu insan tarafından belirlendiğini açıkça ortaya koyuyor.