Sıradaki Haber

Öcalan'dan Esed'e ittifak mektubu!

Abdullah Öcalan'ın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed'e mektup yazdığı ortaya çıktı. O mektupta neler yazılı?

Öcalan'dan Esed'e ittifak mektubu!

Abdullah Öcalan'ın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed'e mektup yazdığı ortaya çıktı. O mektupta neler yazılı?

Siyaset
30 Ekim 2014 Perşembe 16:31
5712 Okunma
Öcalan'dan Esed'e ittifak mektubu!

Abdullah Öcalan'ın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed'e yazdığı mektup ortaya çıktı. 22 Nisan 2011 tarihli mektupta Öcalan, Esed'e "Özerklik verin, sizi destekleyelim" diyor.

EMRE ERCİŞ'İN ÖZEL HABERİ - Öcalan'ın, 2 yıl önce Esed'e mektup yazarak, Suriye'deki Kürtler'in elinde bulunan bölgelerde demokratik özerklik verilmesi halinde kendisine destek vereceklerini söylediği ortaya çıktı.

Dönemin Dışişleri bakanı Davutoğlu'nun, PYD lideri Salih Müslim ile görüşmelerinde Esed rejimiyle aralarına mesafe koymalarını istemesine rağmen, Öcalan'ın bunun tam tersine Esed ile pazarlık yaparak ittifak kurması dikkat çekiyor.

ÖCALAN İLE ESAD İTTİFAK MI KURDU?

Demokratik Birlik Partisi (PYD) yönetimi, Mardin'in Nusaybin ilçesi karşısındaki Kamışlı şehrinde iki gün süren bir toplantı gerçekleştirmiş, geçtiğimiz Ocak ayında ise Suriye'deki Kürtler'in elinde bulunan bölgelerde demokratik özerkliğin ilanı Abdullah Öcalan'ın posteri altında tamamlanmıştı.

ÖZERKLİĞE İLK TEPKİ ANKARA'DAN GELDİ

Suriye'deki Kürtler'in PYD öncülüğünde ilan ettikleri özerkliğe ilk tepki dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'ndan gelmişti. Davutoğlu, böyle bir yönetimin tek taraflı ilan edilemeyeceğini söylerken "Fiili durum Suriye'nin her yerinde var. Malesef PYD, son derece ikircikli tutum takınmıştır" demişti.

Ayrıca Davutoğlu, PYD lideri Salih Müslim ile görüşmelerde Esad rejimiyle aralarına mesafe koymalarını, Suriye muhalefeti içinde yeralmalarını ve ülkeyi bölecek ilanlardan kaçınmalarının tavsiye edildiğini söylemişti.

ÖCALAN'DAN ESAD'A MEKTUP: "ÖZERKLİK VERİN SİZİ DESTEKLEYELİM"

PYD lideri Salih Müslim ile dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu arasında bu diyaloglar yaşanırken, Abdullah Öcalan'ın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a yazdığı mektubu gazeteci Emre Erciş ortaya çıkardı.

PKK/KCK Terör Örgütü Önderlik Komitesi soruşturması kapsamında mahkeme kararı alınarak takipi yapılan bir e-posta hesabında, Öcalan'ın 22 Nisan 2011 tarihinde Esad'a yazmış olduğu bir mektup bulundu.

Öcalan'ın, Suriye Devlet Başkanı Esad'a yazdığı mektupda, Suriye'de yaşanan süreci yakından analiz ettiği, demokratikleşme adına olumlu işler yapıldığı ve Kürtlere yönelik PYD öncülüğünde tanınacak demokratik özerklik karşılığında Kürtlerin Esad'ı destekleyeceği ifade edilirken, bu teklifin Türkiye Hükümetine'de yapıldığı vurgulanmakta.

İşte PKK lideri Abdullah Öcalan'ın "Önderlik Komitesi" soruşturması kapsamında, 22 Nisan 2011 tarihinde saat : 15.52.23'de 85.105.18.68 numaralı IP adresinden ele geçirilen o mektubun tam metni:

"Sevgi ve saygılar.Sayın Bşar Esd;Ülkenizde son dönemlerde yaşanan toplumsal hareketlenmeleri imkanlarım dahilinde ilgi ve dikkatle takip etmeye çalışıyorum. Suriye önemli bir ülkedir, bu önemin farkındayız ve dikkate alıyoruz. Babanız şahsında ailenizle de bir geçmişimiz olduğunu biliyorsunuz. Babanız saygıdeğer Hafız Esad döneminde uzun yıllar ülkenizde bulunmamın da bu ilgide bir payının olduğunu tahmin edersiniz. Sayın Hafız Esad dönemindeki ilişkimiz karşılıklı ilke ve prensipler üzerinden kurulmuş bir ilişkiydi. O günleri ve değerli babanızı hala saygıyla anmaktayım.

Sizin de bildiğiniz ve gördüğünüz üzere Kürt sorunu doğası itibariyle bir Ortadoğu ve dünya sorunu karakterini kazanmış bulunmaktadır. Bu karakterinin yanısıra aynı zamanda Kürtlerin yaşadığı her ülkede bir Kürt sorununun varlığını kabul etmek durumundayız. Ülkeniz Suriye'de de Kürtlerin sosyal, siyasal ve kültürel sorunlarının olduğu inkar edilemez bir gerçektir.

Son dönemlerde Arap halklarının yaşadığı tüm coğrafyada ve ülkenizde cereyan eden olaylar bir kez daha sizin ve iktidarınızın gündemine Kürt sorununu ve diğer toplumsal sorunları getirmiş bulunmaktadır. Bu vesileyle bu mektubu kaleme alma gereği duydum. Takip ettiğim kadarıyla ülkenizde bir dizi reform paketini uygulamaya geçireceksiniz. Bu tür girişimleri şahsım ve öncülüğünü yürttüğüm Kürt Siyasal Hareketi adına desteklediğimizi ve olumlu karşıladığımızı bilmenizi isteriz.

Bu reformlar kapsamnda bazı Kürt aşiretleriyle görüşme yapacağınız-yaptığınız bilgisini edindim. Suriye'de onlarca Kürt örgütlerinin ve desteklediğimiz Demokratik Birlik Partisinin (PYD) olduğunu bildiğiniz kanaatindeyim. Toplumsal reformlar ele alınırken Kürtlerin bu temsilcileriyle de görüşülmesinde yarar olacağı kanısındayım. Bu görüşmeler paralelinde gelişecek demokratik reformların tarafımızca destekleneceğini bilmenizi isteriz. Bu reformlar ne tür reformlar olabilir? Bu tartışmalara katkı sunmak amacıyla şunları belirtebilirim; gerçekleştireceğiniz reformlar içerisinde demokratik özerklik gibi idari ve kültürel özerklik hakları tanınabilir. Örneğin Kürtlerin kendi kendilerini yönetmelerinin önü açılabilir, bu bağlamda bazı yetkiler yerel yönetimlere devredilebilir, kimlik hakları tanınabilir. Bu paralelde yapılacak reformları destekleyeceğimizi bilmenizi isteriz.

Bu şekilde idari ve kültürel özerklik hakları tanındğında sizi destekleyeceğimiz gibi Suriye'deki Kürt örgütlerini etkileyip, harekete geçireceğimizi, onlara yönetiminize destek olma çağrısı yapacağımızı bilmenizi isteriz. Suriye demokratik bir dönüşümü gerçekleştirdiği taktirde bu kriz sürecini atlatabilecektir. Demokratik dönüşüme biz de destek sunarız. Türkiye için de önerdiğimiz demokratik özerklik temelinde bir uzlaşma ve çözüm bizim tercihimizdir. Bu konuda bir ilerleme sağlanması durumunda Kürtler size destek verecektir. İdari ve kültürel özerklik temelinde sağlanacak demokratik dönüşüm Suriye'deki Kürt, Arap ve diğer halklarının da ortak kurtuluşu olacaktır. Sadece geçici adımlar atıp oyalama tarzı siyaset yürütülmesi durumunda Kürtlerin PYD öncülüğünde, oradaki Arap muhalefetiyle demokratik özerklik temelinde birlikte bir mücadele yürütme ihtimalinin bulunduğunu da Suriye'ye ilişkin edinmekte olduğum güncel bilgiler ve geçmiş tecrübelerim ışığında belirtmek isterim. Takip ettiğim kadarıyla öyle anlaşılıyor ki Suriye için artık bir demokratikleşme dönemi başlamıştır. Suriye'nin bu süreci sonuna kadar demokratikleşmeyle götürmesi gerekmektedir.

Suriye'nin demokratik geleceğine olan sonsuz inancımla başta saygıdeğer babanızı saygıyla anıyor, sizi ve ailenizi en içten duygularımla selamlıyor, demokratileşme yolunda başarılar diliyorum.

22.04.2011 Abdullah Öcalan/İmralı

KOBANİ KORİDORUNU ÖCALAN MI İSTEDİ?

PKK lideri Abdullah Öcalan'ın Esad'a yolladığı bu mektup ve PYD öncülüğünde Suriye'de ilan edilen özerkliğin yanında bir önemli soruda Kobani'ye açılan koridora yönelik. Öcalan'ın Esad'a yazdığı mektubunda Suriye'de ilan edilecek özerkliğin Suriye Devleti tarafından tanınması karşılığında destek vereceklerini söylerken, aynı öneriyi Türkiye Hükümetine sunduğunu dile getirmesi kafaları karıştırdı.

6 Ekim 2014 tarihinde Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) Kobani'ye destek amaçlı sokağa çıkma çağrısıyla başlayan olaylarda çok sayıda vatandaş yaşamını yitirmiş, Öcalan ile HDP Eş Genel başkanı Selahaddin Demirtaş arasında whatsapp üzerinde gerçekleşen görüşme gündeme gelmişti.

Yine kamuoyunda AKP'li bir Bakan'ın gece yarısı apar topar Öcalan ile görüşmek için İmralı'ya gittiği de iddialar arasında yerini almış ve bir takım pazarlıkların yapıldığı öne sürülmüştü.

Öcalan tarafından Esad'a yazıldığı iddia edilen bu mektubun ardından, şimdi akılları kurcalayan bir diğer soru ise, Esad'a özerklik karşılığında destek vereceğini söyleyen Öcalan'ın, çözüm sürecine yönelik AKP Hükümetine Kobani'ye koridor açılması yönünde bir şart sunup sunmadığı.

KAYNAK: EMRE ERCİŞ

Son Güncelleme: 30.10.2014 23:33
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.