Sıradaki Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Çok Köklü Değişime İhtiyacımız Var

Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti'nin 16 yılı kutlamalarında konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Çok Köklü Değişime İhtiyacımız Var

Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti'nin 16 yılı kutlamalarında konuştu.

Siyaset
14 Ağustos 2017 Pazartesi 22:23
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Çok Köklü Değişime İhtiyacımız Var

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları:

AK Parti dünyayı güneş gibi aydınlatan yüce bir medeniyetin günümüzdeki sancaktarlığına hizmetkarlığına talip bir partidir. AK Parti devlet silsilesinin bugünkü adı olan Türkiye Cumhuriyeti'ni yaşatmak için gece gündüz çalışan bir partidir. AK Parti Sultan Alparslan'ın 1071'de kazandığı tapusuna sahip olduğumuz Anadolu'yu yurdumuz olarak muhafaza etmek üzere olan davamızın takipçisi olan bir partidir.

AK Parti anadoluyu Kudüs'ü işgal etmek üzere yola çıkan haçlı ordusuna mezar eden Sultan Kılıçarslan'ın, bu topraklar üzerinde küçük bir boydan büyük bir imparatorluk kuran Ertuğrul Gazi, Osman Gazi, Fatih Sultan Mehmed'in, Abdülhamit Han'ın velhasıl ecdadın mirası üzerinde inşa edilen bu ülkeyi büyütme davasını kendi davası olarak kabul etmiş bir partidir.

BUNDAN BÖYLE HER YIL MALAZGİRT'TEYİZ 

Hedefimizi 2023 ve 2053 vizyonlarımıza yoğunlaştıracağız. 26 Ağustos'ta inşallah Malazgirt'teyiz. Nasıl her yıl 18 Mart Çanakkale diyorsak bundan sonra da her 26 Ağustos'ta inşallah Malazgirt'te olmak suretiyle 2071'in tohumlarını atacağız.

Sorumluluğumuz büyüktür. Hamdolsun milletimizden aldığımız destekle Rabbimizin yardımı ile bu yükün altından kalkabilecek imkana güce ve kararlılığa sahibiz. Yeter ki nereden geldiğimizi ve nerede durduğumuzu unutmayalım, nereye gittiğimizi unutmayalım. Biz istikametimizi şaşırmadıktan sonra önümüze çıkartılan engelleri aşmamız kolaydır.

Şu anda 11 milyon üyemiz var. Şimdi hepsine Sincan'dan sesleniyorum. 2019'un Mart'ında Kasım'ında bunu iki ile çarpmaya hazır mıyız?

Patika yollardan geçiyorduk biz gelmeden önce. Patika yollardan otoyollara geçtik. Türkiye'yi hızlı trenle tanıştırdık. 29 yeni havalimanı yaparak toplam sayıyı 55'e çıkardık. Artık illa otobüsle gitmeye gerek yok otobüsten daha ucuza uçak.

Tüm gücümüzü 2053 ve 2071 hedeflerine yoğunlaştıracağız. 26 Ağustos'ta Malazgirt'teyiz. Bundan sonra her 26 Ağustos'ta Malazgirt'te olmak sureti ile 2071'in tohumlarını atacağız.

Milletimizden aldığımız destekle bu gücün altından kalkma gücüne sahibiz yeter ki nerede olduğumuzu unutmayalım. Az önce Sayın Başkanımız ifade etti; O gurur kibir var ya, eğer biz bunları ayaklar altına alabiliyorsak, yol açıktır. Pınar Hisar Cezaevi'ne giderken 'Bu şarkı burada bitmez' dedik. Allah'ın izni ile bitmeyecek.

Milletimiz ile ne diyoruz; "Beraber yürüdük biz bu yollarda beraber ıslandık yağan yağmurda şimdi dinlediğim tüm şarkılarda bana her şey sizi hatırlatıyor"

AK PARTİ'NİN HİKAYESİ BİR MİLLETİN AŞK HİKAYESİDİR 

Tüm saldırıları milletimizle göğüsledik. AK Parti'nin hikayesi bir milletin aşk hikayesidir. AK Parti tüm hanelerde, tüm şehirlerde hizmeti olan bir partidir. Az önce sayın Başbakan söyledi; 11 milyon üyemiz var. Şimdi 11 milyon üyemize sesleniyorum. 2019'un Martında, 2019'u Kasım'ında bunu iki ile çarpmaya hazır mıyız? Bunu çarpınca bilesiniz ki devran farklı dönecek.

Mart 2019'da farklı gelişecektir. Eğitimde neler yaptık; 2 bin 70 derslik yaptık. 561 bin öğretmen atadık. 108 yeni üniversite açtık. Biz geldiğimizde gençler 45 liracık alıyordu şimdi 425 lira. Herhalde sayın Başbakanımız artıracaktır. 1870 yeni spor tesisi açıldı. 27 şehrimize 30 büyük stadyum yapıyoruz.

Bu 16 yıl hiç kolay geçmedi. 2002 yılında seçimlere girdik ama şahsım Meclis'e giremedi siyasi yasağım vardı. 'Muhtar bile olamaz' dediler. 9 Mart 2003 tarihinde bu yanlış düzeltildi. 2004 yılında ilk mahalli idareler seçimlerinde büyük başarı elde ettik.

Devlet Güvenlik Mahkemeleri'nin kaldırılması söz konusu idi ve biz bunu da başardık. 2005 yılı 6 sıfır attık paramızdan. Paramıza itibar kazandırdık. 2006 yılında meşhur Danıştay saldırısı ile ve terör olayları...

2007 yılında 21 Nisan E-muhtırası... Yapılan mitingler karşısında sığındığımız liman milletimiz oldu. Bu arada cumhurbaşkanının halkın seçmesini sağlayan anayasa değişikliği ile önümüze çıkan engelleri aştık. Hrant Dink cinayeti başta olmak üzere cinayetler bu döneme damga vurdu. 2008 yılında partimize kapatma davası açıldı.

Ülkemizde pek çok provokasyon yapıldı. 2009 yılı mahalli idareler seçimlerinde ülkemizdeki tüm kesimlerin sorunlarına çareler aradık. 2010 yılı... Burası çok önemli; CHP'nin Genel Başkanı bir kumpasla değişti.

Ardından Mavi Marmara saldırısı gibi hadiseler önemli olaylardı. Siyaseti kasetler yolu ile dizayn edilmesinin en iğrenç yollarını görüyoruz. 2011 hem annemi kaybetmem, hem de geçirdiğim ameliyat nedeniyle benim için zordu.

Suriye'nin uçağımızı düşürmesi, Gaziantep'teki bombalı saldırı... 53 vatandaşımız ölmüştü. 2013 Reyhanlı saldırısı ve aynı yıl Gezi olayları, dershanelerin kaldırılması...

MİT TIR'ları olayı tarihimizin en hain olaylarındandır. FETÖ ile mücadele yılımız oldu. 

Tarihimizde ilk defa cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bu görevi üstlendik. Tabi bu partimiz ile vedalaşmamızı gerektiriyordu. Genel Başkan olarak yeniden merhaba dedik. 2015 yılı artık gelişmeleri Cumhurbaşkanlığı sıfatı ile takip ettiğimiz bir dönemdi.

1 Kasım seçimlerinde milletimizin teveccühü ile AK Parti yeniden tek başında iktidar oldu. 2016 yılı bölücü terör örgütünün üzerine gittiğimiz bir yıl oldu. 15 Temmuz'u hatırlayalım. Doğrudan milletine silah çeken teröristleri mağlup ettik. Ben Türk milletinin ezanına, özgürlüğüne sahip çıkma konusunda tüm dünyayı kendine hayran bırakmıştım. Ya Rab bu kulunu bu milletin bir ferdi olarak yarattığın için sana hamd olsun.

Sevgili 15 Temmuz şehidimiz Erol Olçok'un o yazdığı şiiri seslendirmek ve hatırlatmak istiyorum.

Aynı yoldan geçmişiz biz.

Aynı sudan içmişiz biz.

Yazımız bir kışımız bir.

Aynı dağın yeliyiz biz.

Şarkılar bir türküler bir.

Hep beraber söyleriz biz.

Halaylar bir horonlar bir.

Aynı sazın teliyiz biz.

Gönüller bir dualar bir.

Bir Allah'ın kuluyuz biz.

Has bahçemiz yurdumuzdur.

Aynı bağın gülüyüz biz.

AK Parti olarak biz milletimiz ile birlikte ülkemizi 15 yıl başarı ile yönettik. Yaptıklarımızın özetinin özeti olarak sayılabilecek kısa bir bölümü sizlerle az önce paylaştık. Varsa icraat konusunda bu mücadeleyi yürütme konusunda rekabet edebilecek yarışabilecek buyursun çıksın meydana.

2017 yılı FETÖ ve PKK başta olmak üzere mücadelemizi sürdürdüğümüz bir yıl oldu. PKK'nın inlerine girdik. Onları yerle yeksan ediyoruz. Ekonomide bozulan dengeleri yeniden yerine koyma konusunda mesafe aldık. 

Türkiye, yürütme gücünün cumhurbaşkanında olduğu, yasamanın Meclis'te olduğu, yargının bağımsız olduğu bir döneme geçti. 

Son 4 yılda iyice yoğunlaşan terör saldırılarına rağmen tarihi bir mücadele veriyoruz. Bu mücadeleden hep birlikte galip çıkacağımıza inanıyorum. Hiç kimse kerameti kendinde görmesin. Başarılarımızın ardında milletimiz ile kurduğumuz başarılı bir ilişki var.

FOCUS'A KONUŞMAKLA İKTİDAR OLAMAZSIN 

Sözde Adalet Yürüyüşü yaparken yanına teröristleri alırsan bu millet sana destek vermez. Çok da enteresanı bu milletin kadr-i kıymetini bilmeyen iktidarı bulamaz. Yani gidip Almanya'nın Focus Dergisi'ne konuşmakla iktidar olamazsın. Yüreğin varsa dürüst ol. Bizim bu Rabiamıza terör işareti diyecek kadar zavallı olanlar iktidar yüzü göremez.

ÇOK KÖKLÜ DEĞİŞİME İHTİYACIMIZ VAR 

Artık tüm hesaplarımızı yüzde 50 üzerinde yapmak zorundayız. Buna var mıyız? Maşallah. Öyleyse ana kademe kapı kapı dolaşacağız. Bu hafta Malatya'ya gittik, Isparta'ya gittik. Oradan Rize... Orada bazı yatırımlarımızı gördük. Oradan Trabzon, oradan Giresun... Ölene kadar devam. Siyasette her türlü rekabete açığız. Madem başarının çıtası değişti bizim de bu değişimi hayata geçirmemiz lazım. Her kongrede teşkilatlarımızı bunların altındaki kurullarımızı belli oranlarda değiştirmek sureti ile yola devam ettik. Ancak bu kez çok köklü bir değişime ihtiyacımız var.

Yeni bir süreç.. Bütün bunlar bir tasfiye harekatı değil. AK Parti çatısı altında çalışmak için hiçbir unvana gerek yoktur.

 2019 İÇİN AHDİMİZİ YENİLEYECEĞİZ 

Bu bizim milletimize karşı bir taahhüdümüzdür. 16 Nisan'da gittiğimiz her yerde bu sözü verdik. Şehitlerimize en son Karadeniz'de 15 yaşında hain kurşunların hedefi olan Eren yavrumuza karşı mahcup olmamak için bu hedeflerimize ulaşacağız. Bunun için 2019 seçimleri için milletimizle sürekli yinelediğimiz ahdimizi bir kez daha inşallah yenileyeceğiz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.