Sıradaki Haber

Başbakan Yıldırım, İş Dünyası Temsilcileriyle Bir Araya Geldiği İftarda Konuştu

Başbakan Yıldırım, iş dünyası temsilcileriyle bir araya geldiği iftarda konuştu.

Başbakan Yıldırım, İş Dünyası Temsilcileriyle Bir Araya Geldiği İftarda Konuştu

Başbakan Yıldırım, iş dünyası temsilcileriyle bir araya geldiği iftarda konuştu.

Siyaset
10 Haziran 2017 Cumartesi 22:31
Başbakan Yıldırım, İş Dünyası Temsilcileriyle Bir Araya Geldiği İftarda Konuştu

Türkiye terörle gerçek anlamda mücadele ediyor, mücadele ediyormuş gibi yapmıyor. Dünyanın hiç bir yerinde 3 ayrı terör örgütü ile mücadele eden başka bir ülke yok. Aynı şekilde Sincar ve Kuzey Suriye'de PKK'nın kuzenleri türedi YPG, PYD gibi değişik kılık ve isimlerde ama aynı aileden terör örgütleri şimdi orada başımıız ağrıtmaya çılışıyor onlara da el aman verdirmiyoruz verdirmeyeceğiz.

TERÖRLE MÜCADELEDE TAKTİK DEĞİŞTİRDİK

Daha önce terörle mücadele savunma konseptine göre yapılıyordu. Şu anda geçtiğimiz ağustos ayından bu yana onu terk edip taarruz moduna geçtik.

TERÖR KORİDORUNA ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ

Şu anda yurdun her köşesinde her noktasında polisimiz askerimiz korucumuz gece gündüz demeden yıllarca yuvalandıkları o mağaraları ele geçiriyorlar ve o bölgeleri güvenli hale getiriyorlar.  Güney sınırımız boyunca bir terör koridoru oluşturma gayretleri var. Buna katiyen izin vermeyeceğiz. 

KATAR'A YAPILANLAR DOĞRU DEĞİLDİR

Bölgemizdeki sorunlar sona ersin diye Suriye'de Irak'ta gayret gösterirken maalesef yeni bir sorun alanı ile karşı karşıyayız. Son günlerde Katar'a başlatılan yaptırım kararının doğru olmadığını daha önce Cumhurbaşkanımız da hükümetimiz de dile getirmişti.  Bizim barış içerisinde kardeşçe yaşamak mecburiyetimiz var. Bölgenin daha fazla karışması gerilimin yükselmesi için fırsat kollayanların umutlarını boşa çıkarmalıyız. 

YENİ SORUN BÖLGE İLE SINIRLI KALMAZ 

Krizin derinleşmemesi için Türkiye olarak başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere çok ciddi bir mesai harcıyoruz. Diplomatik alanda muhataplarımızla görüşmeleri yapıyoruz ve tarafları sükunute davet ediyoruz mübarek ayda yine Müslüman ülkelerin kendi aralarında böyle bir çatışmaya girmemeleri için azami gayreti gösteriyoruz. Burada oluşabilecek yeni bir sorun alanı sadece bölge ile sınırlı kalmaz.

HALKIMIZ TÜM GİRİŞİMLERİ BOŞA ÇIKARTTI 

15 Temmuz olmasına rağmen ekonomimizin temelleri sağlam olduğu için ne oldu Cuma günü darbe girişimi oldu Pazartesi günü Türkiye'de hayat çökecek bankalar açılmayacak finansal işlemler yapılmayacak adeta ekonomik hayat duracak bu öngörüler vardı. Ne oldu, bunların hiç birisi olmadı bütün iş alemimiz normal hayatına dönerken aynı zamanda 29 gün boyunca da meydanları  terketmedi demokrasi nöbetlerini tutmaya devam etti. Burada sizlerin emeği çok büyük. Siz o gün herhangi bir çağrı gelmeden piyasalarda bir bozulma olmasın diye 1 hafta içerisinde 11 milyar doları sisteme dahil ettiniz ve piyasalar bu terör girişiminin olağanüstü  durumu hemen defolmasını sağladınız. Ben de ülkem ve millletim adına tekrar teşekkür ediyorum sizlere.

İŞLETMELERİMİZE BÜYÜK MEBLAĞDA KREDİ HACMİ OLUŞTURDUK 

8 Aralık'ta hükümetimiz çok kapsamlı bir tedbir paketi açıkladı. Bir çok unsur vardı burada. Bir yandan yurt içindeki devlete olan yükümlülüklerin bir kısmı ertelendi bir kısmı yeniden yapılandırıldı. Bir kısmında dövizden Türk Lirası'na geçiş yapıldı. Yetmedi biraz daha adımlar attık ve KOBİ'lere büyük işletmelere hareketlilik getirecek nakit sıkıntısını ortadan kaldıracak uzun vadeli tedbirler aldık. Kobilere belirli bankaların katılımı ile bir kredi hacmi oluşturduk.

BU TESADÜF DEĞİLDİR 

Allah'ın izniyle önümüz açıktır. Bizi dünyanın en büyük havalimanını yapma projemiz bir tesadüf değildir bir fantezi değildir. Dünyanın geleceğinin ne yönde gideceğini hesap edip ona göre atılmış bir adımdır.

BAŞBAKAN'DAN İŞ DÜNYASINA MÜJDE 

Bütün bu kredilerle piyasaya verdiğimiz para 200 milyar lira sektöre para aktardık. Niye işsizlik olmasın üretim devam etsin ihracat artsın ekonomimiz hiç bir olumsuzluk yaşamasın diye. Siz bankaları düşünmeyin. Bankalar her zaman tuzu kurudur. Onların da karı artıyor. Burası bir dost meclisi her şeyi güzel konuşalım. Paraları verdik tamam sizlerin sorunu çözüldü bankalar da yeni nakde ihtiyaçları var. Yeni nakdi nasıl sağlayacaklar ya mevduat faizlerini arttıracaklar ya da dışardan ilave kaynak bulacaklar. Bu attığımız birinci adımdı ikinci adım da biz mevduat faizlerinin artmasını istemiyoruz. Bu ağır bir yükümlülük.  Şimdi bizi izlemeye devam edin ikinci adımımız maliyetleri aşağı çekecek sürdürülebilir bir finansal yapıyı oluşturacağız.

HIZ YOLDA FELAKET EKONOMİDE BEREKETTİR 

Sadece bir sektöre dayalı büyüme riskli. Bunlarla ilgili de tedbirlerimizi alıyoruz.  Elimizde araçlar var ne yapacağımızı biliyoruz siz önünüze bakın hız kesmeden devam edin. Yolda hız felakettir ekonomide hız berekettir.

BÜYÜME HEDEFİMİZİ TUTTURMAK ZORUNDAYIZ EN AZ 5 

2016 sonundan bu yana ihracat artmaya devam ediyor. Bu yılın hedefi 160 milyar dolardı. Ticaretimiz ihracatımızın rakamının büyümesi önemli ama o rakamdan elde ne kalıyor ona da bakmamız lazım. Aldık sattık hesaba baktık el elde baş başta bu olmaz. Geçen yıl ihracatımız büyümeye eksi katkı sağladı. 4,2 büyüme hedefimiz var ve biz bunun üzerine çıkacağız. En az 5.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.