Sıradaki Haber

"AB, FETÖ'yü Terör Örgütü Olarak Görmüyor"

Avrupa Birliği Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve AB Bakanı Ömer Çelik bugün düzenlenen Türkiye-AB Yüksek Düzeyli Siyasi Diyalog Toplantısı sonrası önemli açıklamalarda bulundu.

"AB, FETÖ'yü Terör Örgütü Olarak Görmüyor"

Avrupa Birliği Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve AB Bakanı Ömer Çelik bugün düzenlenen Türkiye-AB Yüksek Düzeyli Siyasi Diyalog Toplantısı sonrası önemli açıklamalarda bulundu.

Siyaset
25 Temmuz 2017 Salı 18:56
"AB, FETÖ'yü Terör Örgütü Olarak Görmüyor"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve AB Bakanı Ömer Çelik Brüksel'de açıklama yaptı.

Bakan Çelik: DEAŞ eşittir FETÖ o da eşittir PKK'dır. Teröristlerin resimlerinin AP'de olması yanlış. Ortak başardığımız beraberce bütün dünyaya karşı gösterdiğimiz bir duyarlılık var. 18 Mart anlaşması ile birlikte Akdeniz'de insan ölümlerinin önüne geçtik. Ortak akıl üreterek ne kadar duyarlı bir sonuç ortaya konulabilir olduğunu gördük. Fakat bu insanlara karşı ırkçı faşist gibi bakılarak bu durumun siyaset malzemesi yapması üzücüdür. Göç meselseini yönetmek gerekir bu konuda da köprüler kurulmalıdır. Bazı ülkelerin sınırlarına tel örgü çekerek bazı limanları kapatmayı teklif ederek o Suriye'den kaçan insanların izole edilmek istenmesi insanlık suçudur.

TÜRKİYE AB ZİRVESİ EN KISA ZAMANDA YAPILMALI 

Gönüllü insani kabul planının güçlü şekilde hayata geçmesini önemsiyoruz. Liderler düzeyinde bir Türkiye AB zirvesi planlanmalı ve yapılmalıdır. Bunun en kısa zamanda yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Geçtiğimiz dönemde Türkiye ile müzakereler kesilsin gibi sesler yükseldi bunların tamamı vizyonsuz yaklaşımlardır. Bir yerde sorun varsa daha çok müzakere yapılması daha çok  konuşulması gerekir.

Aldığımız çok önemli bir karar var o da bir sonraki zirveyi Adana'da yapacağız. Ondan sonraki de Roma'da olacak.

 TÜRKİYE AB İÇİN HEM ADAY HEM STRATEJİK ORTAKTIR 

Diyaloglarımız çok açık ve olumluydu. Türkiye aday ülke olmaya devam ediyor. Türkiye hem aday ülke hem de stratejik bir ortak AB için.

TÜRKİYE SOSYAL BİR HUKUK DEVLETİR 

Bakan Çavuşoğlu : AP ve AB ile yasalarımızı çıkartmışızdır. Onun için Türkiye sosyal bir hukuk devletidir. Elbette terör örgütleri ile mücadele ediyoruz. Bir darbe girişimine maruz kaldık. AB'den bir yıl sonra destek görmeye başladık. Bunlarla mücadele yaparken attığımız adımlar alınan tedbirleri hep hukuk içerisinde yapıyoruz. OHAL kararı tıpkı Fransa'nın yaptığı gibi alınmıştır. Onun için Türkiye'de hukukun üstünlüğü, demokrasi yoktur denilemez. Ama ben nasılsa seçildim milletvekili oldum terör örgütüne arabamda silah götüreyim bu olmaz.

KIBRIS ARTIK BİR SORUN OLMAMALIDIR, BİZ YAPICI TARAF OLARAK ELİMİZDEN GELENİ YAPTIK 

Bakan Çavuşoğlu : Kıbrıs gibi konular önümüzde engel olmamalı. Kıbrıs konusunda ne kadar yapıcı olduğumuz görülmüştür. Çözümü kimin isteyip kimin istemediği net bir şekilde görülmüştür. Dolayısıyla Kıbrıs da Türkiye'nin önünde bir duvar gibi bir engel gibi durmamalıdır.

FASIL AÇMAK İÇİN ÖN ŞART GEREKİYOR DENİLİRSE BU AB'NİN SORUN ÇÖZME MEKANİZMASININ ORTADAN KALKTIĞINI GÖSTERİR 

Bakan Çelik:  Türkiye AB ilişkilerinin özü katılım müzakereleridir. Biz aday ülkeyiz. Birilerinin fasılların açılmamasına karşı çıkması başka bir şeydir ama Türkiye'nin bu konuda ilerlemesinin gündemden düşürülmesi doğru değildir. Aramızda sorun var deniliyorsa fasıl açıp konuşacağız. Fasıl kapatmaktan bahsetmiyoruz. Fasıl açmak için bile ön şart gerekir deniliyorsa bu AB'nin sorun çözme mekanizmasının ortadan kalkması demektir.

Referandum ile ilgili aldığımız karar hiç bir makam tarafından iptal edilemez. AP'nin veya başka bir makamın Türk halkının demokratik bir oylama sonucunda referandum sonucunda verdiği kararı değiştirme veya bu kararla kaygı duyuyoruz denmesi ilkeli olmaz. Türk halkının iradesi tecelli etmiştir ve bu artık Türkiye'de bir karar haline gelmiştir.

 AB ÇİFTE STANDART UYGULUYOR 

Bakan Çavuşoğlu:  Burada her konuda hem fikir olduğumuz anlamına gelmez. Ortak hedefler var buna doğru ilerlememiz gerekiyor. AB üyesi ülkelerle farklı sorunlar da yaşayabiliriz. Gördüğüm kadarıyla AB üyesi ülkeler de kendi aralarında sorun yaşayabiliyor. Bir ülkeyi değerlendirmek AB'yi değerlendirmek eleştirmek anlamına gelmez. Referandum dönemimde benim uçuş iznim iptal edildi. Hamburg'taki otel rezervasyonum iptal edildi. Bunu hangi Avrupa değerleri ile bağdaştırıyorsunuz? Avrupa eleştirmek yerine destek veriyor. Nerede Avrupa değerleri? İki gazeteciyi sınır dışı ettik. İkisi de casusluk yapmaktan yakalandı. Askeri üslerin fotoğraflarını çekip başka ülkelerle paylaştı. Şimdi son zamanlarda moda bu. Gazetecileri ajan olarak kullan yakalandığında nasılsa kıyamet kopacak herkes destek çıkacak. Alman ve Türk vatandaşı olan birisi ajan olmaktan yakalandı.

 AB FETÖ'YÜ TERÖR ÖRGÜTÜ OLARAK GÖRMÜYOR 

Financial Times'tan bir muhabir FETÖ üyelerinin kullandığı ByLock programını kullanmış telefonda. Buradan da FETÖ'nün üst düzey isimleri ile görüşmüş. Bu bağlı olduğu çalıştığı gazeteyi bağlamaz ki. FETÖ gelmiş Türkiye'yi ele geçirmek istemiş buna tedbir almayacağız de ne yapacağız? Bugüne kadar neden özgürce çalıştı? FETÖ gibi örgütleri biz terör örgütü olarak görüyoruz İİT terör örgütü olarak ilan etti ama AB bunu terör örgütü olarak görmediği için onlara karşı attığımız her adımı hukuka aykırı olarak görüyor. Sorun burada.    Burada sorunlar var ama bu sorunların sebebini de samimi bir şekilde görüşmemiz lazım.

CUMHURBAŞKANIMIZA HAYIR DENİLEN VİDEO KONFERANS TERÖR ÖRGÜTÜ ELEBAŞINA VERİLİYOR BUNUN HUKUK VE DEMOKRASİ İLE NE İLGİSİ VAR?  

Bakan Çelik: Sayın Cumhurbaşkanımızın bir açıklama yaptığı zaman bunu neden yaptığını ciddi şekilde görmeliyiz. Bugün9e kadar yaptığı hiç bir açıklama tek başına yapılmadı karşı taraftan gelen açıklamalara karşı bir cevap niteliğindedir. O açıklamaya teşkil eden sözlere bakmak lazım. Türkiye Cumhuriyeti devleti Türkiye Cumhurbaşkanının Almanya'daki bir toplantıya video konferans yapması engelleniyor. Ama aynı zaman diliminde Kandil'deki terör örgütünün başı video konferansla katılıyor ve oradakilere hitap ediyor bunun hukukla  demokrasi ile ne ilgisi var? Almanya ile ilişkiler söz konusu olunca Türkiye Almanya ilişkilerinin derin tarihi var ve her zaman çözüm yolları bulabiliriz ama bizim önümüze getirilen konular bambaşka. Bir gazeteci denilen kişi Türkiye'deki askeri üslerin fotoğraflarını çektiği ve bu fotoğrafların kendi fotoğraf makinasında bulunursa bu arkadaşa gazeteci diye sahip çıkılamaz. Bir adım atıldığında Türkiye her zaman on adım atmıştır. Türkiye her zaman yapıcı olmuştur. İlişkiler hava durumuna iklim değişikliğine göre değişmez. Türkiye bütün taahhütlerine bağlı olduğunu söylemeye devam etmektedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.