Sıradaki Haber

Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Video İzle

Gebe yani hamile olduğunuzu anlamak için vücudunuzda meydana gelen ilk belirtiler nelerdir? Hamile olduğunuzu nasıl anlarsınız? Gebelik testi, Uzman Tv, Video İzle

Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Video İzle

Gebe yani hamile olduğunuzu anlamak için vücudunuzda meydana gelen ilk belirtiler nelerdir? Hamile olduğunuzu nasıl anlarsınız? Gebelik testi, Uzman Tv, Video İzle

Sağlık
01 Eylül 2016 Perşembe 13:37
Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Video İzle

Adet Gecikmesi

Adet gecikmesi, Bu belirti muhtemelen en kesin olan belirtidir. Bazı anne adayları adet dönemlerinde oldukça açık renkte bir kanama yaşayabilirler, bu normal adet süreci gibi değildir ve muhtemel gebeliğin bir habercisi olabilmektedir.

Kendini Hamile Hissetmek

Kendinizi hamile gebe hissetmek, bu erken belirti belki de şu an bu yazıyı okuyor olmanızın da bir nedeni olabilmektedir . Pek çok kadın adayı hamile olup olmadığına dair bir önseziye sahip olur ve önsezinin sıklıkla doğru çıktığı ispatlanmıştır . Ansızın bire kendinizi çeşitli hissetmeye başlamış olabilirsiniz, örneğin kendinizi daha yorgun hissediyor olabilmektedir veya zaman zaman iç bulantıları, hafif baş dönmeleri veya stres , aşırı duygu değişimleri yaşıyor olabilirsiniz. Bunların yanı sıra kabızlık şikayetiniz olabilmektedir veya tuvalete eskisine yönelik daha sık çıkıyor olabilirsiniz. Bunlar da muhtemel bir gebeliğin habercisi olabilirler.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Video İzle

Kendini Hamile Hissetmek

Kendinizi hamile gebe hissetmek, bu erken belirti belki de şu an bu yazıyı okuyor olmanızın da bir nedeni olabilmektedir . Pek çok kadın adayı hamile olup olmadığına dair bir önseziye sahip olur ve önsezinin sıklıkla doğru çıktığı ispatlanmıştır . Ansızın bire kendinizi çeşitli hissetmeye başlamış olabilirsiniz, örneğin kendinizi daha yorgun hissediyor olabilmektedir veya zaman zaman iç bulantıları, hafif baş dönmeleri veya stres , aşırı duygu değişimleri yaşıyor olabilirsiniz. Bunların yanı sıra kabızlık şikayetiniz olabilmektedir veya tuvalete eskisine yönelik daha sık çıkıyor olabilirsiniz. Bunlar da muhtemel bir gebeliğin habercisi olabilirler.

Evde Yapabileceğimiz Gebelik Hamilelik Testleri

Gebelik Hamilelik testleri, evde yapabileceğimiz bu testler bir haftadan önce , olan bir hamileliği tespit etmek biraz zordur. Kan testi ile bir günlük bir gebelik dahi anlaşılabilirken, evde idrar örneği ile yapılan gebelik testi olan gebeliği ilk günlerde tespit edilemeyeceği için bir süre beklemeniz gerekebilir. Sizlere tavsiyemiz idrar örneği ile evde yapacağınız test eğer olumsuz çıkarsa bir kaç gün sonra yeni bir test alarak, gebelik testini tekrarlamanız olacaktır. Hamile olduğunuzu öğrenmeyi beklerken bir gebelik ihtimaline karşı kendinize dikkat ederek, sağlığınıza önem göstermelisiniz. Eğer olumlu netice elde ederseniz o takdirde hemen kendinizi uygun bir doğum doktoru belirleyerek ilk hazırlıklar için doktorunuzla bağlantıya geçin. 

Göğüslerde Hassasiyet

Göğüslerde Hassasiyet, Göğüslerde Ağrı, gebeliğin göze çarpan en erken belirtilerinden bir tanesi de şişmiş, hassas ve de bir dereceye kadar ağrıyan göğüslerdir. Bu belirtiyi uykuya dalmadan evvel sağa sola dönerken veya giyinirken, banyo yaparken hissedebilirsiniz. Hamile kaldığınızda vücudunuz süt üretimi için veya emzirme için kendisini hazırlamaya başlar. Buna ayrıyeten göğüslerde hassasiyet , şişme, göğüs uçlarında acıma veya ekstra hassasiyet . Bazı kadın adaylarımız göğüs uçlarında renk değişikliği de yaşarlar. 

Yorgunluk Hissi

Yorgunluk Hissi, Baş Dönmesi, Hâlsizlik, En erken gebelik belirtilerinden bir diğeri de aniden baş göstermeye başlayan aşırı yorgunluk hissidir. Yatağa daha erken girmeye başlayabilir veya sabahları yataktan kalkmak daha zor gelmeye başlayabilir. Eğer çalışıyorsanız öğlene doğru iyice artan bir yorgunluk ve uyku hali yaşayabilirsiniz. Yaptığınız en minik bir aktivite veya davranış gücünüzün tükenmesine neden olup tansiyonunuzun düşmesine veya kendinizi halsiz hissetmenize neden olabilmektedir.

Sık Sık Tuvalete Çıkmak

Sık tuvalete çıkma, Diğer bir önemli belirti de tuvalete çıkma sıklığında oluşan artıştır. 

Mide Bulantısı

Mide Bulantısı, Gebeliğin erken dönemlerinde ortaya çıkan diğer bir durum da mide bulantısıdır. Mideniz aşırı derecede bulanabilir üstelik hiç ummadığınız bir anda çıkarabilirsiniz. Bu erken belirti gebeliğin ilk haftasında da baş gösterebilir. Bazı kadın adaylarımız bu problemi sadece sabahları deneyimlerken diğer bir kısım için bu durum bütün gün sürebilir. 

Baş Dönmesi veya Bayılma

Diğer bir erken gebelik belirtisi ise baş dönmesi hissidir. Bir müddet ayakta durduktan hemen ardından , market alışverişinde kuyrukta beklerken, oturup da ansızın ayağa kalktığınızda baş dönmesi yaşayabilirsiniz. Bu durum uterusun şişip bacaklarınızdaki damarlara baskı yapmasından kaynaklı olarak tansiyonunuzun düşmesi neticesi ortaya çıkan bir durumdur. 

İştahın Açılması veya Bazı Yiyeceklerden Tiksinme

Hamileliğin diğer bir işareti de kadın adaylarımızın iştahında oluşan açılmadır. Aşerme durumu da oluşup mevsimsiz meyve veya sebzeleri yiyecek isteyebilirler. Diğer taraftan bunun tersi olarak bazı kadın adaylarımız da çok sevdiği yiyeceklere karşı tiksinme ve iğrenme yaşayabilirler.

Kokulara karşı hassasiyet

Kokulara karşı Hassas olmak, Anne adaylarımızın bir bölümünde sıklıkla göze çarpan diğer bir belirti de kokulara karşı oluşan aşırı hassasiyettir . Her hangi bir yiyecek kokusu veya parfüm kokusu aşırı derecede rahatsız edebilir veya mide bulantısına neden olabilmektedir .

Mide ekşimesi veya kabızlık

Mide Ekşimesi, Kabızlık, Bu sorunun nedeni uterisin şişmeye başlayıp mideye baskı yapmasıdır. Aynı zamanda vücudunuzda artan hormon seviyeleri de hazmı yavaşlatabilir. Bu aşamada doktor gözetiminde ek vitaminler almanız gelişmekte olan bebeğiniz için faydalı olabilmektedir . Yine kısa aralıklara sıklıkla yiyecek yemeniz de bu problemlerin azalmasına katkıda bulunabilir.

Ruh Halinde Oluşan Değişimler

Vücudunuzda oluşan hormonsal değişimlere bağlı olarak ruh halinizde de bazı farklılıklar oluşabilir. Bir anda sinirlenebilir veya strese girebilirsiniz. Bir an kahkahalar atarken hemen ardından duygulanıp ağlayabilir veya aşırı heyecanlanma yaşayabilirsiniz. Bütün bunlar oldukça normaldir ve muhtemel gebelik belirtileridir. 

Vücut ısısı Yükselmesi

Vücutta oluşan ısı artışın da gebeliğin önemli belirtilerinden bir tanesidir. Hafif ateşleniyor gibi hissedebilirsiniz ve soğuk algınlığı olduğunu düşünebilirsiniz. Bu yüzden hamile kalma sürecinde iseniz beden ısınızda oluşan artışları takip edebilirsiniz . Uzun müddet devam eden aşırı ateşlenme gibi durumlarda doktorunuza başvurmanızı öneririz.

Gebelik Belirtilerinden Karın Şişkinlik

Hamilelik gebelik belirtileri karında şişkinliği, hamileliğin ilk haftalarında, gebelik nedeniyle karındaki şişlik sizlere yakın adet döngüsünün habercisi gibi gelebilir. Ve hamileliğin ilk haftalarında rahim hâlâ oldukça ufak olduğundan elbiselerinizin sizlere her zamanki gibi rahat gelmesi ve bu sebeple de aklınıza bir gebelik olasılığı getirmemesi normaldir.

Hamilelik Belirtileri Kanama

Hamilelhamilelik belirtileri yim Hamilelikte bazı kadınlar için gebeliğin en erken belirtileri çok hafif vajinal kanamadır. Döllenmenin ardından yaklaşık 9 ila 19 gün sonra oluşan ve kısa süren bu kanamaya yerleşme kanaması da deniliyor. Gebelikte döllenmiş yumurta rahim duvarına yerleşmesi sonucu oluşur.

Hamilelik Belirtileri Kasıklarda Ağrı – Şişlik –Sertleşme – Batma

Hamilelik Belirtileri KasıklardaHamilelikte Kasık ağrıları ani hareketlerle birlikte çoğu kez tek taraflı olan keskin ağrılar olabilir. Bu ağrıların sebebi rahmi yerinde tutan bağların gerilmesidir. Bu ağrıların zararı olmamasına rağmen ani hareketlerden kaçınmak gerekir. 

Hamilelik Belirtileri Aşermek

Hamilelik Belirtileri AşeErken hamileliğin normal belirtilerinden olan aşerme normal gıda maddelerinin dışında başka maddelere karşı da gelişebilir. Bunlar , turşu, kil, kiremit tozu, toprak, limon tuzu, nişasta, un, kabartma tozu, ve buna benzer gıda maddeleri olabilir.

Tuhaf Hareketler

Eşiniz, hamileliğinin ilk dönemlerinde sizlere biraz garip gelebilecek, belli başlı fevri hareketlerde bulunabilir. Özellikle hamileliğin ilk dönemlerinde boy veren bu hareketler, gün geçtikçe azalacak ve aşermeye yönelecektir ancak ilk aylar, kesinlikle erkek eş için zorlu günlerin beklendiği aylar olarak bilinmektedir. Pek çok eş, bu konuda anlayışlı olsa da; herkesin aynı olmadığını söylememiz de mümkün. Bir eşin yapabileceği en doğru hareket olan, eşini sahiplenme ve bebeğini taşıdığı için anlayışlı olma hareketini; tüm eşlerin gerçekleştirmesi dileğiyle. 

Hamilelik belirtisi akıntının rengi

Akıntı hemen her kadında görülebilen bir durum olmasına karşın hamileliğin de en belirgin işaretlerinden biridir. Ancak bazı hanımlar akıntısının fazla olmasından şikâyet ederken bazılarında daha az görülebilir. Kadınların hormonlarındaki değişikliklerden kaynaklanan akıntı aynı zamanda gebeliğin oluşmaya başladığını da göstermektedir. 

Hamilelik belirtisi cinsel istek

Cinsellik çiftler arasındaki en önemli ve de en hassas durumdur. Tabi bu cinselliğin sekteye uğradığı bazı dönemler olabilir. Bu hem kadın hem de erkek tarafından kaynaklanabileceği gibi gebelik döneminde özellikle kadın tarafında yaşanan hem hormonal hem de fiziksel değişiklikler yüzünden sık yaşanabilir. Peki, hamilelik belirtisi cinsel istek durumunda bir artış ya da azalmaya sebep olabilir mi?

Kaynak: www.hamilesin.net 


 

Son Güncelleme: 30.09.2016 15:49
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.