24 Eylül 2018 Pazartesi
 • BIST

  99.233
 • ALTIN

  238,094
 • DOLAR

  6,1507
 • EURO

  7,2566
Irak Ordusu Kerkük Havaalanı'na Girdi

Irak Ordusu Kerkük Havaalanı'na Girdi

Irak güvenlik güçleri, Kerkük'teki askeri üs ve petrol kuyularını almak üzere operasyon başlattı.Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, silahlı kuvvetlere Kerkük'teki tüm bileşenlerin can güvenliğini koruma talimatı verdi.

Irak Ordusu Kerkük Havaalanı'na Girdi
Dünya -

IKBY kaynaklarından gelen bilgiler, peşmerge güçlerinin Kerkük merkezinde 3 bin silahlı güçle Irak birliklerine karşı koymaya hazırlandığı yönünde olduğu bilgisi aktarıldı.
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Güvenlik Ajansı, Iraklı güvenlik güçlerinin Kerkük kent merkezindeki askeri üs ve petrol kuyularını Peşmerge'den almak için harekete geçtiğini açıkladı.

Kerkük'teki durumu değerlendiren tüm uluslararası medyada dikkat çekilen detay: Hem peşmerge güçlerinin hem de Irak birliklerinin ABD silahlarıyla donatılmış olması.

Güvenlik Ajansı'nın Twitter hesabından yapılan açıklamada, Iraklı güçler ve Haşdi Şabi'nin Kerkük'ün güneyindeki Tazehurmatu'dan topyekün harekete geçtiği ifade edildi.

Açıklamada, söz konusu güçlerin amacının, Kerkük kentine girip Peşmerge'nin kontrolündeki "K1 Askeri Üs" ve petrol kuyularını almak olduğu kaydedildi.
Irak güvenlik güçleri tarafından şu ana kadar ele geçirilen bölgeler olarak Halid askeri kampı, Kerkük Doğalgaz Çevrim Santrali, Shorija, Kerkük sanayi bölgesi, Sari Tappah gösteriliyor.

Irak güvenlik güçlerinin Kuzey Petrol Şirketi'ni kuşattığı da gelen bilgiler arasında. Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşat Salihi, "Az önce Irak Türkmen Cephesi Leylan bürosuna bir saldırı gerçekleşti" açıklamasında bulundu.

Haşdi Şabi komutanlarından Kerim Nuri, "Irak güçlerine karşı koyan herkes DEAŞ'lı gibi değerlendirilecek" açıklaması yaptı.
“SİLAHI OLAN HERKES DIŞARI ÇIKIP SAVUNMAYA GEÇSİN”

Bu arada; Kerkük Valisi Necmeddin Kerim, Kerkük’ün koruması için herkesin silahlanmasını istedi. Kerim, peşmergenin teyakkuzda olduğunu ve düşmanın kente girmesine izin vermeyeceklerini söyleyerek, “Bu güçlerin gelmesi için bir anlaşma yapıldıysa, bu ihanettir” ifadesini kullandı.

Saldırılara karşı silahlanan yüzlerce vatandaşın olmasını takdirle karşılayan Vali Kerim, “Bu, Kerküklülerin, kentlerini korumaya hazır olduğunu gösteriyor” diye konuştu. Kerim, “Silahı olan herkes dışarı çıkıp savunmaya geçsin” ifadesini kullandı.

Barzani'ye yakın Rudaw'da yer alan habere göre; Kerkük’ün Sanayi Mahallesi’nde Peşmerge Güçleri ile Haşdi Şabi arasında yaşanan çatışmada 12 Haşdi Şabi üyesi öldürüldüğü ve en az 5 zırhlı Hummer aracı yakıldığı ileri sürüldü.

ABD’DEN İLK AÇIKLAMA: BİRLEŞİK IRAK’I SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ

ABD Savunma Bakanlığı ise “Bölgedeki tüm aktörleri ortak tehdit olan IŞİD'le (Irak Şam İslam Devleti) mücadeleye odaklanmaya ve Irak halkı arasında gerilimi körüklemekten uzak durmaya” çağırdı.

Pentagon sözcüsü Laura Seal, tüm taraflardan gelecek şiddete karşı olduklarını, IŞİD'le mücadeleyi sekteye uğratacak ve Irak'ın istikrarına daha fazla zarar verecek eylemlere girişilmemesi çağrısı yaptıklarını belirtti.

Diyaloğun gerilimi azaltmak için en seçenecek olarak gördüklerini belirten Seal, "Birleşik Irak'ı savunmaya devam edeceğiz" dedi.

IRAK YOLLAR VE ALT YAPI TESİSLERİNİ ELE GEÇİRDİ

AFP haber ajansı Iraklı güçlerin Kerkük yakınlarındaki yolları ve alt yapı tesislerini ele geçirdiğini duyurdu. Reuters haber ajansı ise Iraklı güçlerin petrol rafineleri ve endüstriyel bölgeyi ele geçirdiğini aktardı. 

Irak ordusu, Kerkük'teki Kürt güçlerin Kuzey Petrol Şirketi'ni orduya teslim etme kararı aldığını duyurdu. Irak ordu birlikleri, Kerkük'teki havalimanını Barzani'ye bağlı peşmergelerden aldı.

BAZI PEŞMERGELER ÇATIŞMADAN ÇEKİLDİ

Rudaw, Tal Alwad ve Tazehurmatu'daki KYB (Kürdistan Yurtseverler Birliği) Peşmergeleri’nin bulundukları yerlerden çatışmadan çekildiğini bildirdi.

Rudaw, Tal Alwad'a takviye Peşmerge gücü gönderildiğini belirtti.

Tuzhurmatu Asayişi Müdürü Kawe Mele Perwez “Savunuyoruz. Ancak ne yazık ki bazı peşmerge birliklerinin çekilmesinden dolayı Heşdi Şabi’ye bağlı gruplar, Kürt mahallelerine girdi” dedi.

PEŞMERGE GÜNEYDEKİ MEVZİLERDEN AYRILDI

IKBY lideri Mesut Barzani’nin sözcüsü Ari Mamchae, “Irak güçleri Kürtler’e karşı savaş başlattı” açıklamasını yaptı.

Mamchae’nin açıklaması şu şekilde:

"Ne yazıkki Irak hükümeti masaya oturup bizimle konuşmak yerine, askerlerini göndererek bize saldırmaya başladı. Konuşma taleplerimizi reddederek bize karşı bir savaş başlattılar.”

Rudaw da Peşmerge güçlerinin Kerkük'ün güneyindeki mevzilerinden ayrıldığını duyurdu.

Çekilme KYB ve KDP'ye bağlı peşmerge arasında kriz çıkarttı.  Barzani'ye yakınlığıyla bilinen Rudaw'ın haberine göre Binbaşı rütbeli bir peşmerge, “Savaştığımız mevzilerden neden geri çekildiğimizi anlamıyorum. Halkın, bu emri veren komutandan bunu sorması gerekiyor” dedi.

Habere göre söz konusu Peşmerge “Saldırı karşısında iyi savunma yaptık. 3 saatten fazla doçka ve havanlarla karşılık verdik ve geri de çekilmedik. Ancak ne yazık ki sonunda geri çekildik. Sadece çok yazık diyorum. Halktan, geri çekilmenin hesabını sormasını istiyoruz. Peşmergeye geri çekilme emrini kimin verdiğini sormalarını istiyoruz” diye konuştu.

"IRAK ORDUSUNA DENK GÜCÜMÜZ YOK"

Irak'ın Kerkük kentindeki mevzilerinden çekilen Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Peşmerge Sorumlusu Vesta Resul, Irak ordusuna denk bir güçleri olmadığından dolayı çekilmek zorunda kaldıklarını belirtti. Resul, Kerkük'te kendi partisine ait yayın organlarına yaptığı açıklamada, "Dün geceden bu yana karşımıza hiç direnemeyeceğimiz düzeyde askeri sevkiyatlar yapıldı. 350 tank ve ağır silahla 4 birliğimize saldırıldı." dedi.

DAKUK’DAN DA ÇEKİLDİLER

Kürdistan Yurtseverler Birliği’ne (KYB) ait 9 ve 16’ncı Tugaylar, Kerkük’ün Dakuk ilçesinden çekildi. 

Rûdaw’a konuşan Dakuk Asayişi Müdürü Faruk Ahmed, “Bu sabah Dakuk sınırındaki 9 ve 16’ncı Tugaylar, çatışmadan karargahlarından çekildi” dedi.

Faruk Ahmed, Dakuk’ta sadece asayiş güçlerinin kaldığını söyledi.

“PEŞMERGE BAKANLIĞI İNCELEME BAŞLATACAK”

Rudaw’a konuşan Peşmerge Bakanlığı Sözcüsü Helgurd Hikmet, “Peşmerge Bakanlığı yetkilileri ve koalisyon yetkilileri Erbil’de toplantı düzenliyor” dedi. Helgurd Hikmet ayrıca, Kerkük’e çok sayıda takviye gücün gönderildiğini söyledi.

Hikmet, “Peşmergenin geri çekilmesine ilişkin her hangi bir emir bulunmuyor. Çekilmelere karşı ise Peşmerge Bakanlığı inceleme başlatacak” diye konuştu.

Peşmerge Sözcüsü Hikmet, koalisyonla işbirliğinin devam ettiğini, ancak bu durumun karşılıklı anlamanın gerektiğini kaydetti.

IRAK ORDUSU: ASKERİ ÜS ELE GEÇİRİLDİ

Irak ordusundan operasyona ilişkin yapılan açıklamada, “Güçler ilerlemeye devam ediyor” denildi.

Açıklamada, Kerkük’ün güneyindeki çeşitli pozisyonların ele geçirildiği, kontrolü sağlanan yerler arasında Kuzey Gaz Şirketi ve yakındaki bir fabrikalar bölgesinin de bulunduğu belirtildi.

Irak ordusu yetkilileri Kerkük'ün batısındaki K1 Askeri Üssü'nün de ele geçirildiğini açıklarken Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nden konuyla ilgili bir bilgilendirme yapılmadı.

HEDEFTE O KARAYOLU VAR

Haşdi Şabi ve Irak ordusuna bağlı güçler, bazı Kürt taraflarının da yardımıyla Erbil-Kerkük ve Süleymaniye-Kerkük karayolunu Kerkük’e güç takviyesi olmaması için ele geçirerek Kerkük’ü IKBY’den koparmaya çalışıyor.

PKK'DAN KERKÜK HAMLESİ

Fırat Haber Ajansı’nın (ANF) internet sitesi, PKK’nın askeri kanadı HPG’nin, Kerkük’te “halkı korumak için savunma hattı oluşturmaya başladığı” belirtti.

Haberde, “Bölgede bulunan HPG Güçleri Komutanlığı, ‘Kerkük’ü savunmak isteyenler mevzilerimize doğru gelsin’ çağrısında bulundu” ifadesi yer aldı.

Irak hükümeti dün, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) yetkililerini Kerkük'e PKK militanlarını yerleştirmekle suçlamış, bu durumun 'savaş ilanı' olduğu belirtmişti.

BAĞDAT YÖNETİMİ "BU SAVAŞ İLANI"  DEMİŞTİ

Dün, gün boyunca yapılan açıklamalarda Irak hükümeti, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin Kerkük'e terör örgütü PKK'lıları getirdiğini açıklayarak, bunun bir savaş ilanı olduğunu duyurdu.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Irak hükümeti Kürt Yönetimini terör örgütü PKK üyelerini Kerkük'e getirmekle suçlayarak, bu durumun bir savaş ilanı olduğunu söyledi.

Bağdat'ın açıklamalarının ardından IKBY'den "Kerkük'te PKK'lı yok, suçlamalar asılsız" yanıtı geldi. 

SINIR KAPISI BİLMECESİ

Irak Dışişleri Bakanlığı, hükümetin talebi üzerine, İran'ın, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) ile sınır kapılarını kapattığını duyurdu.

Bakanlık Sözcüsü Ahmet Mahcub yaptığı yazılı açıklamada, "İran, merkezi yönetimin talebi üzerine IKBY ile sınır kapılarını kapattı" ifadelerini kullandı.

Mahcub, hükümetin bu talebinin, IKBY'nin gayrimeşru referandumundan dolayı, ülkenin birliği ve egemenliğini korumak, ülkedeki sınır kapılarıyla havalimanlarının kontrolünü sağlamak konusunda attığı adımların devamı olduğunu bildirdi.

Pervizhan Sınır Kapısı Müdürü Ali Tevfik bugün yaptığı açıklamada, İran tarafının bu sabah Irak'ın Süleymaniye kentine açılan sınır kapısını kapattığını belirtirken İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, IKBY ile olan sınır kapılarının kapanmadığını açıklamıştı.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e AİTTİR.
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar ONAYLANMAMAKTADIR.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İstanbul'da Döviz Bürosuna Büyük Vurgun..!İstanbul'da Döviz Bürosuna Büyük Vurgun..!CHP Heyetine Şantiyeye Girme İzni Verilmedi..! İşte Sebebi..CHP Heyetine Şantiyeye Girme İzni Verilmedi..! İşte Sebebi..İki Bakan Toplantıyı Birbirine Kattı. Hakaretleri Ortamı İnletti..!İki Bakan Toplantıyı Birbirine Kattı. Hakaretleri Ortamı İnletti..!Korkunç Fırtına Köyleri Yok Etti..!Korkunç Fırtına Köyleri Yok Etti..!Eski Futbolcudan İlginç Yorum.."Alt Liglerde Onun Gibisi Çok var!"Eski Futbolcudan İlginç Yorum.."Alt Liglerde Onun Gibisi Çok var!"Sinem Kobal Bitti Demeden Bitmez..!Sinem Kobal Bitti Demeden Bitmez..!Seçim Yasağını Delen Bakanı Yakan Kaza..!Seçim Yasağını Delen Bakanı Yakan Kaza..!Fahriye Evcen Anne Oluyor... Ünlü Çiftten Bebek Müjdesi..!Fahriye Evcen Anne Oluyor... Ünlü Çiftten Bebek Müjdesi..!Boşandığı Eşini 55 Kere Bıçaklayan Kadın İçin Flaş Karar verildi..!Boşandığı Eşini 55 Kere Bıçaklayan Kadın İçin Flaş Karar verildi..!
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Haber Ay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Tel : iletişim için Mail atın > info@haberay.com.tr