Sıradaki Haber

Karaman Ermenek Madeni'ndeki işçilere ulaşıldı mı? (Taner Yıldız açıklama)

Bakan Taner Yıldız, Karaman Ermenek madeninde mahsur kalan işçilere ulaşılmadığını söylerken, umut verici konuşmaması işçilerin ölmüş olabileceği ihtimalini güçlendiriyor.

Karaman Ermenek Madeni'ndeki işçilere ulaşıldı mı? (Taner Yıldız açıklama)

Bakan Taner Yıldız, Karaman Ermenek madeninde mahsur kalan işçilere ulaşılmadığını söylerken, umut verici konuşmaması işçilerin ölmüş olabileceği ihtimalini güçlendiriyor.

Güncel
05 Kasım 2014 Çarşamba 19:09
1558 Okunma
Karaman Ermenek Madeni'ndeki işçilere ulaşıldı mı? (Taner Yıldız açıklama)

Karaman Ermenek Madeni'nde mahsur kalan 18 işçinin akıbeti ne yazık ki henüz netleşmedi. 18 işçi çıkarıldı mı? Hayır! Ancak yetkililer ölmüş olabilecekleri ihtimalini güçlendirici demeçler vermeye başladı bile.. 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ermenek'te mahsur kalan madenciler için yürütülen kurtarma çalışmaları hakkında bilgi verdi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 9'uncu günde yaptığı çalışmada madende yaşanan su baskınında ocakta mahsur kalan 18 işçiye ulaşılamadığını söyledi. Mahsur kalan işçiler için ailelerden DNA testlerinin alınabileceğini ifade eden Bakan Yıldız, bu işlemlerin işçilere ulaşıldıktan sonra yapılacağını söyledi.
 
Karaman’ın Ermenek ilçesine bağlı Güneyyurt beldesindeki madende yaşanan su baskınında ocakta mahsur kalan 18 işçiyi arama ve kurtarma çalışmaları hızla devam ediyor. Çalışmaların 9'uncu gününde bir açıklama yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, bir sonuca ulaşılamadığını kaydetti. Çalışmalar hakkında bilgi veren Bakan Yıldız şöyle konuştu:
 
“Şu anda 18 işçiye ulaşmayla alakalı çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor ancak somut ve sonuca ulaşıcı bir noktaya gelebilmiş değiliz. Suyun kısmen çekilmesi, çamurun atılması, pasanın giderilmesi için geniş bir ekiple çalışıyoruz. Herhangi bir malzeme eksiğimiz yok. 25 dediğimiz kod, maden ocağına giden yolun 3’te 2’si bize açılmış durumda.

BÖLGEDEKİ ESNAF VE ÇİFTÇİLERİN KREDİ BORÇLARI ERTELENDİ
Çalışmalarımız desandre ve nefeslik tarafından da devam ediyor. Bizim işçi kardeşlerimizin banka borçları ile ilgili Bankalar Birliğinin almış olduğu kararla 18 işçi kardeşimizin bütün borçları tamamen silindi. Bu Ermenek’te çalışan bütün maden işçi kardeşlerimizin de 3 aylık bütün kredi borçları ertelenmiş oldu. Aynı zamanda esnafın aldığı kredilerle alakalı da onları etkileyeceği kanaati ile esnaflarında zor durumda kalmaması adına kredi borçları faizsiz olmak kaydı ile 3 ay ertelendi. 
 
"MAHSUR KALAN İŞÇİLERİN ÇOCUKLARI HAYIRSEVERLER TARAFINDAN OKUTULACAK"
Hayırseverlerimizden gelen telefonda şu anda maden ocağı altında bulunan 18 işçi kardeşimizin çocuklarının tümünün üniversite sonuna kadar okutulması ile ilgili ciddi taahhüt verildi. Kendilerine teşekkür ediyoruz. TOBB Başkanı Sayın Hisarcıklıoğlu, yönetim kurulundan alacağı kararla beraber buraya hayırseverleri yönlendireceğini söyledi. Tabii ki burada bulunan insanlarımızın ihtiyaçları var. Biz şu ilk anda bunlara odaklanamamıştık ama yavaş yavaş önümüz tabii ki açılacak. Bu kardeşlerimizi de çıkarttıktan sonra artık sosyal yaralar da sarılmaya başlanacak. Çiftçi ve esnaf kardeşlerimizin müracaat etmeleri halinde ilgili bütün bankalara teşekkür ediyoruz. Bu arada tabii her birimizin dikkat etmesi lazım derken çok ciddi bir hareketlilik var. 2 bine yakın personel burada hareket ediyor, çalışıyor. Trafiği var, vinci var, güvenlik alanları var. Haber ajansından iki kardeşimizin burada kaza yaptığını duyduk. Bizzat yanlarına giderek, 'Geçmiş olsun' diledik. Basın mensuplarına da, 'Geçmiş olsun' diyorum.
"2 SU POMPASI TEKRAR İNİYOR"
Öncelikle bir desandre ve bir de nefeslik kısmı olmak üzere 2 tane giriş ve çıkışı olduğunu kabul edelim. Şu anda 18 kardeşimizi hemen hemen dip noktalarda arıyoruz. Bu bizim mesafemizin daha uzun olduğunu gösteriyor. Şimdi dikine kod 170 metre ama yürüme yolu itibarı ile baktığımızda bin 300 metreye yakın. Biraz önce söyledim. Suyun 4’te 3’ünü, yürüme yolunun da 3’te 2’sini açabildik. Yani şu anda diğer 3’te biri ile alakalı biz henüz oraya girmiş değiliz. Bu manada bir başka ocakla çakışıp çakışmadığı konusunda Sayın Başsavcının yaptığı bir açıklama vardı. Suyun basınçla beraber minimum en az 5-6 atülük bir basınçla beraber galerinin içine boşaldığını görüyoruz. Boşalma yeri özellikle duvarın yarıldığı yer mi? Veya kömürün yarıldığı yere henüz ulaşmış değiliz.
O yüzden onların kodlarını, seviyelerini, su seviyelerinin net halini oraya ulaştıktan sonra vereceğiz. O dediğimiz suyun yarılma yerinin olma ihtimali bulunan diğer yaklaşık şu anda bizim 75-80 metre yaklaştığımız bir yer. Oraya yaklaştıktan sonra işimiz bitmiyor arkadaşlar. Ondan sonra desandre ve nefesliğin asıl buluştuğu çanağın dibi diyelim, o kısma doğru gideceğiz. Dolayısı ile hem desandre de hem de nefeslik kısmından 2 tane su pompası tekrar indiriyoruz. Anbean karşımıza çıkan bütün tabloları doğru bir şekilde değerlendiriyoruz. Şu anda o bariyeri aştık, arkasında çok ciddi bir tahkimatın kavşak noktasında bozulduğunu gördük. Ağaçların devrildiğini, üst tavanın kısmen çöktüğünü ve görüntülerden de mutlaka izlemişsinizdir, ezilen büzülen vagonların olduğunu hep birlikte gördük. Bundan sonraki yolda önümüzün ne kadar açık ne kadar kapalı bir alan olduğunu da hep birlikte paylaşacağız. 4 ayrı yerde yemek yediklerini arkadaşları ifade etti. Bir bölümünün bulunduğu yer. Şu anda her hangi bir bulgumuz yok. Kesin ve net teyit ettiğimiz bilgileri paylaşabiliriz. O noktaya doğru ilerliyoruz.

"SU OCAKTAN BOŞALMIŞSA İŞLETME HATASI"
 
Burada eğer yandaki ocaktan suyun boşaldığını kesinleştirirsek tabi ki burada bir işletmecilik hatası olduğunu çok rahatlıkla söyleyebiliriz. Yani bunlar paftaları işlenmiş, bir önceki ocak, bir sonraki ocak, her ne kadar birbirine girdi, ne kadar çakıştı, ayrıştı, bunların bir yaklaşma mesafesi var. Bununla alakalı yapılan bütün alanların birbiriyle ne kadar çakıştığını bizim görmemiz gerekiyor. Bu mesafelere ulaştıktan sonra bunları rahatlıkla söyleyebileceğiz ama eğer yandaki ocaktan boşaldığı kanaatimiz güçlenirse net ve kesin olarak burada bir işletmecilik hatası olduğunu söyleyebiliriz.
"AİLELERDEN DNA ALINABİLİR"
Ailelerden bu konuyla ilgili her hangi bir aksaklık olmaması için, yanlışlığa düşülmemesi ve emin olmamız için mutlaka DNA testi yapabiliriz ancak oradaki kardeşlerimizi çıkardıktan sonra yapılan teşhislerde bu noktaya gelebiliriz. Dediğim gibi çıktıkça karar vereceğiz.
"SUYUN NE KADAR SÜRÜKLEDİĞİNİ BİLMİYORUZ"
MTA’nın yaptığı 3’üncü bir ağızdan açabilir miyiz. 3’üncü bir noktadan bunları gerçekleştirebilir miyiz diye yaptığımız çalışmalarda sanki bir kapalı odanın içerisi oluştu.

Yani oradaki kilin oluşturduğu bir yapı tahmin ediliyor. Oradan su ve çamur çekiyor olabilmemiz lazımdı çünkü basıncımız buna yeterliydi. Demek ki orada kapalı bir bölüm oluştu. Şu anda biz sondaj makinelerimizi MTA’nın sondaj makinelerinin oradan çekmedik. Ola ki her hangi bir ihtiyaç olur diye tam 172 metre derinde o noktada bekliyor ama çalışmaları durdurmuş durumdayız. 3 baca dediğimiz yerde de olma ihtimali vardı ama çıkmadılar. O yüzden suyun ne kadar ve nereye kadar sürüklediğini ancak metre metre gittikten sonra göreceğiz. Tabiri caizse kuyunun bütün noktalarını, maden ocağının bütün noktalarını herhalde aşmak zorunda kalacağız.

Son Güncelleme: 05.11.2014 19:09
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.