19 Ekim 2018 Cuma
 • BIST

  96.743
 • ALTIN

  222,386
 • DOLAR

  5,6264
 • EURO

  6,4481
En Ünlü Anket Şirketlerinin Seçim Anketlerinde Hangi Parti Hangi Aday Önde Gidiyor?

En Ünlü Anket Şirketlerinin Seçim Anketlerinde Hangi Parti Hangi Aday Önde Gidiyor?

...

En Ünlü Anket Şirketlerinin Seçim Anketlerinde Hangi Parti Hangi Aday Önde Gidiyor?
Güncel -

2018 24 Haziran Genel Seçimlerine sayılı günler kala heyecan her geçen gün artıyor. Seçim günü yaklaştıkça partilerin seçim çalışmaları da büyük bir hız ve yoğunlukla devam ediyor. Bu süreçte en önemli çalışmalardan birisini de anket araştırma şirketleri yürütüyor. Birçok anket kuruluşu ülkenin dört bir yanında yaptıkları araştırmalarla halkın nabzını ölçüyor. Seçimler aynı zamanda anket araştırma şirketlerinin de kendilerini gösterme zamanları olmaktadır.anket-3.jpg

2 önemli anket şirketi sonuçlarını açıkladı. Artegus, ve Konda araştırma şirketleri önemli anket sonuçlarını paylaştı. Konda ve Argetus'un anketine göre Erdoğan ilk turda kazanıyor.

Konda anket şirketi 1 KAsım'da yapılan Genel seçimler için Ak Parti, yüzde 41,7 CHP yüzde 27,9, MHP yüzde 14,2 ve HDP'nin de yüzde 11,8 oy alacağını öngörmüştü.

1 Kasım seçimlerinde Ak Parti %49,49, CHP %25,31, MHP %11,90 ve HDP'de %10,76 oy almıştı.

SANDIĞIN YARISI ERDOĞAN DİYECEK

Konda Araştırma Şirketi'nin araştırmasına göre Cumhurbaşkanı Erdoğan yüzde 53,3 oy oranıyla ipi göğüsleyen isim oldu. Erdoğan'ı, yüzde 23,4 oy oranıyla İnce takip etti. Araştırmada, Akşener yüzde 11 oy alırken, Demirtaş yüzde 10.8 oy aldı. Karamollaoğlu, 1,3 oy alırken Perinçek ise 0,1 oranında kaldı.

Argetus Araştırma Şirketi'nin siyasi eğilim araştırmasına göre, kararsız seçmenin oy oranı da dağıtıldıktan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan yüzde 50,1 sandıktan zaferle çıkacak. Erdoğan'ın zaferle çıktığı sandıktan İnce yüzde 25,2, Akşener yüzde 12,2, Demirtaş yüzde 11,1 oy alacak.

SONAR'ın 24 Haziran seçimleri ile ilgili son seçim araştırması; 29 Mayıs ila 3 Haziran tarihleri arasında, 26 ilde, 3000 kişi ile gerçekleştirilmiştir. İstanbul, Tekirdağ, Balıkesir, İzmir, Aydın, Manisa, Bursa, Kocaeli, Ankara, Konya, Antalya, Samsun, Trabzon, Adana, Kırıkkale, Kayseri, Zonguldak, Kastamonu, Erzurum, Ağrı, Malatya,Van, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin ve Hatay illerinde «Yüzyüze anket yöntemi" ile yapılmıştır.

Sonar, son seçim anketi sonuçlarını açıkladı. Sonar'ın yaptığı ankete göre seçimler 2. tura kalıyor. HDP ise yüzde 10'da kalıyor.anket-2.jpg

Araştırma Şirketi KONDA'nın 24 Haziran seçimleri öncesinde partilerin seçmenlerini incelediği 'Seçmen Kümeleri' raporunda, HDP seçmeninin eğitimden ekonomik durumuna, etnik aidiyetinden sosyal medya kullanımına ve Türkiye iç ve dış sorunlarına bakışına dair profili incelendi.

Yusuf Kutlu imzalı raporun öne çıkan başlıkları şöyle:

CİNSİYET DAĞILIMI EŞİT, PARTİ DESTEĞİ GENÇLERDEN ALIYOR

HDP'yi destekleyen seçmenlerin cinsiyet dağılımı eşit. BDP/HDP'li seçmenler arasında erkeklerin oranı yüzde 60'lar seviyesindeyken, kadınların oranı yüzde 40'lık bir ortalamaya denk geliyor.

HDP/DBP'ye destek olanların bel kemiğini lise altı eğitim durumuna sahip olanlar oluştururken, bu grup 2010'dan 2017'ye doğru HDP/DBP seçmenleri içerisinde azalıyor. 2010'da yüzde 72 olan oran, 2017'de yüzde 57'ye kadar düştü. Bu süreçte HDP'nin oy oranındaki artış da göz önünde bulundurulduğunda, HDP seçmeni içerinde lise altı eğitim durumuna sahip olanların yerini lise ve üniversite mezunu olanlar aldı. HDP'yi destekleyenlerin icra ettikleri meslekler değerlendirildiğinde, Türkiye ortalamasında olduğu gibi ev kadınlığı en yüksek oranda. Kendini 'çalışmaz halde' olarak tanımlayanların HDP/DBP'lilerdeki oranı, Türkiye'deki genel orandan iki kat fazla.akp-anket.jpg

HDP'lilerin yaklaşık yüzde 45'i 'alt gelir' sınıfı olarak tabir edilen alanda birikmiş durumda. 2013'ten, itibaren kendini Kürt olarak tanımlamayanların oranında artış söz konusu. Kendini Türk olarak tanımlayanların oranları 2014 ve 2015'te sırasıyla yüzde 8 ve yüzde 9 olarak görünürken 2016, 2017 ile birlikte yüzde 1-2 puan kadar bir düşüş gözleniyor.


'YÜZDE 80'İ MEDYAYA BASKI YAPILDIĞINI DÜŞÜNÜYOR

'Medyaya baskı yapılıyor mu' sorusuna HDP'lilerin yüzde 80'i 'Evet' derken, Türkiye genelindeki oran yüzde 44. 'Duruma göre' cevabını veren HDP'liler yüzde 14 oranındayken, Türkiye genelinde bu cevabı verenlerin oranı yüzde 32. Medyaya baskı yapılmadığını düşünenlerin oranı ise HDP içinde yüzde 6 iken, Türkiye genelinde yüzde 23. HDP üyeleri/seçmenleri/destekçileri medyaya baskı yapıldığını oldukça yüksek bir oranla düşünmekte ve bu noktada Türkiye genelinden oldukça farklılaşmakta.

İNTERNET VE SOSYAL MEDYA KULLANIMI

İnternet ve sosyal medya kullanımı üzerinden HDP seçmeni ve destekçileri incelediğinde de yüzde 55 ile en yaygın kullanıldıkları sosyal medya mecrasının Facebook olduğu ortaya çıktı. HDP'lilerin yüzde 49'unun Whatsapp, yüzde 32'sinin Instagram, yüzde 26'sının Youtube, yüzde 24'unun ise Twitter kullandığını, yüzde 29'unun internete hiç girmediğini ve yüzde 6'sının internete girdiğini, fakat sosyal medya kullanmadığını belirtti.

ÇÖZÜM SÜRECİ: YÜZDE 68'LE 'KESİNLİK' VURGUSU

Türkiye genelinde ve HDP mensuplarında hayat tarzı kümelerinin dağılımları ve bunların yıllara göre geçirdiği değişim incelendiğinde, ortaya çıkan tablo ilgi çekici. Türkiye genelinde 'Modern', 'Geleneksel Muhafazakar' ve 'Dindar Muhafazakar' kümelerinin yıllara göre dağılımı değişiklik göstermemekle birlikte 2010-2017 arasındaki süreçte, kendini 'modern' olarak tanımlayan HDP'lilerin oranı yüzde 24'ten yüzde 31'e yükselmiş, kendini 'dindar muhafazakar' olarak gören HDP destekçilerinin oranı ise yüzde 33'ten yüzde 24'e çekilmiş.

ADAYLARIN OY ORANLARI

Kararsızlar dağıtıldıktan sonra cumhurbaşkanı adaylarının oy oranları şöyle çıkıyor:

-Recep Tayyip Erdoğan: Yüzde 51,4

- Muharrem İnce: Yüzde 23,9

- Meral Akşener: Yüzde 12,3

- Selahattin Demirtaş: Yüzde 9,6

- Temel Karamollaoğlu: Yüzde 2,2

- Doğu Perinçek: Yüzde 0,6

24 HAZİRAN'DA OYUNUZU KİME VERECEKSİNİZ?

"Yarın seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?" sorusuna verilen cevapların oranı kararsızlar dağıtılmadan; AK Parti 41.5, CHP yüzde 21.5, MHP yüzde 8.5, İYİ Parti yüzde 8, HDP 8.5, Saadet Partisi yüzde 2, HÜDA-PAR yüzde 0,5, diğer yüzde 2, kararsızlar ise yüzde 7.5 oldu.

AK PARTİ BATI'DA OY KAYBETTİ

Araştırma sonucuna göre AK Parti, batı illerinde 1 Kasım sonuçlarıyla kıyaslandığında ciddi oy kaybederken, Doğu ve Güneydoğu illerinde geçirgenliği olan HDP den oy alıyor. AK Parti, Cumhur ittifakında beraber olduğu MHP'ye ciddi oy kayışı yaşıyor. MHP ise önemli oranda İYİ Partiye seçmen kaybetmiş görülüyor. Son 2 seçimde 25 bandında seyreden CHP ise 2-3 puan aralığında İYİ Parti'ye seçmen kaptırmış görünüyor.

KARARSIZLAR DAĞITILDIKTAN SONRA...

"Yarın seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?" sorusuna verilen yanıtlar; kararsızların matematiksel dağılımının sonunda AK Parti yüzde 45, CHP yüzde 23,5, MHP yüzde 9, İYİ Parti yüzde 8,5, HDP yüzde 9, diğerleri yüzde 2,2 oluyor

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e AİTTİR.
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar ONAYLANMAMAKTADIR.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Erdoğan Bahçeli görüşmesinde EYT detayıErdoğan Bahçeli görüşmesinde EYT detayıYunanistan haddini aştı. Doğu Akdeniz’de sıcak anlar…Yunanistan haddini aştı. Doğu Akdeniz’de sıcak anlar…Trump yine aynı.. Orduyu yığarım!Trump yine aynı.. Orduyu yığarım!Emeklilere müjde! Faizsiz avans verilecekEmeklilere müjde! Faizsiz avans verilecek48 milyon yoksulluk sınırında 'yaşıyor'48 milyon yoksulluk sınırında 'yaşıyor'Yer: Kastamonu! yuh artık..Yer: Kastamonu! yuh artık..Arabistan'dan 100 milyon dolarlık 'yardım'Arabistan'dan 100 milyon dolarlık 'yardım'Kuru öksürüğü kesen tarifKuru öksürüğü kesen tarifTrump’dan son dakika Cemal Kaşıkçı çıkışıTrump’dan son dakika Cemal Kaşıkçı çıkışı
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Haber Ay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Tel : iletişim için Mail atın > info@haberay.com.tr